3. havalimanı ile ilgili flaş gelişme3. havalimanı ile ilgili flaş gelişme :3. Havalimanının Kapasitesi 180 Milyona Çıkarılıyor İstanbul’un yolcu trafiğindeki artış nedeniyle üçüncü havalimanında yekün kapasite 150 milyondan 180 milyona çıkarılıyor.

Yap-İşlet-Devret modeli ile 25 yıllık kira bedeli karşılığı 22.1 milyar Euro’ya ihale edilen 3. havalimanının finansmanında şartlar belirmeye başladı.

7 Haziran’da temeli atılan 3. havalimanının ihalesini kazanan Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu, bir yandan özkaynaklarıyla inşaatı sürdürürken, bir yandan da finansman için görüşmeleri yürütüyor.

Şu anne kadar 8 yerli bankanın finansmana katılmak üzere görüşmelerde yer aldığı belirtilirken, projeye yabancı bankalar ile eximbankların da alaka gösterdiği belirtiliyor.

180 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ OLACAK

Projenin ilk fazı için yapılan görüşmelerde, 90 milyon yolcu kapasitesine göre finansman paketi hazırlanıyor.

Pakete ilişkin ortaya çıkan mühim bir detay ise, 4 faz olarak yapılması planlanan havalimanı projesinin tamamı için açıklanan 150 milyon yolcu kapasitesinin, 180 milyona kadar çıkarıldığı.

90+90 MİLYON YOLCU

2017’de tamamlanması planlanan ilk fazda daha evvel 70-90 milyon yolcu kapasitesi olacağı açıklanmıştı. Ancak konsorsiyumun 70 milyon yerine ilk fazı 90 milyon yolcu kapasitesine göre yapmaya karar verdiği belirtildi.

Buna gerekçe olarak ise, İstanbul’daki var Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarının yıllık yolcu kapasitesinin daha şimdiden 70 milyonu aşmış olması gösteriliyor.

Bu rakamın 2017’de, 90 milyon seviyelerine yaklaşacağı öngörüsünden hareketle projenin derhal ilk etapta buna göre planlanmasının daha doğru olduğu kararı verilmiş. Dolayısıyla yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en devasa havalimanı projesi olarak lanse edilen 3. havalimanı projesi İstanbul’daki yolcu trafiğinin artışına enlem olarak 90+90 olmak üzere 25 senen sonunda 180 milyon yolcuya göre planlanıyor.

CAZİP GÖRÜLÜYOR

Rakamlar, ‘3. havalimanı daha başlamadan büyüyor mu?’ yorumlarına sebep olurken, finansmana yakın kaynaklar, “3. havalimanı taşıdığı potansiyel ve kamunun sağladığı garantiler ile, kredi verecek kuruluşlar açısından cazip bir proje. Yerli ve yabancı birçok banka finansmana katılmakta istekli. Eximbanklar ise bilhassa projenin ikinci fazının finansmanı ile ilgili.

4 YIL ÖDEMESİZ 16 YIL VADE

Projenin ilk fazı için yapılan finansman görüşmelerine ilişkin ilk etapta ortaya çıkan başka detaylar ise şöyle: Konsorsiyum, şu anda yerli bankalardan İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Garanti, Denizbank, Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ile masada. İlk etapta planlanan projeye 6.6 milyar Euro yatırım yapılması.

Bunun 4.3 milyar Euro’su kredi olarak kullanılırken, arka kalanını Konsorsiyum özkaynaklarından karşılayacak. 4 seneyi ödemesiz olarak planlanan kredinin vadesinin 12 seneden 16 seneye kadar uzayabileceği belirtiliyor. Şu anda müzakereleri devam eden ve henüz şartları kesinleşmeyen pakete 6 ile 10 yerli bankanın katılabileceği belirtiliyor.

YAN İŞLER YERLİ BANKALARA CAZİP

Yerli bankaların 3. Havalimanı projesine olan yakın alaka göstermesinin nedenlerinden birinin de projenin sağlayacağı para akışı ve yeni amel alanları. Havalimanı için yapılacak taraf bağlantı yollarının finansmanı, faaliyete geçmesiyle beraber oluşacak yeni amel sahalarının getireceği yeni amel imkanlarının yerli bankalar için bilhassa bireysel bankacılık faaliyeti açısından devasa potansiyel barındırdığı, bu nedenle de finansman paketine katılmakta istekli oldukları kaydedildi.

22.1 MİLYAR EURO’LUK İHALE

Mayıs 2013’te gerçekleşen 3. Havalimanı İhalesi’nde en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon Euro’yla Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu verdi.

Proje tamamlan-dığında 165 yolcu köprüsü, 4 ayrı terminal binası, 8 denetim kulesi, her türlü tayyare tipinin operasyonuna müsait bağımsız 6 pist, 16 otomobil yolu, 500 tayyare park kapasiteli yekün 6.5 milyon metrekare büyüklüğünde apron olacak.

Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon Euro olması öngörülen havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.