İlk Yeşil İstasyon Kerpen-Horrem’de açıldıİlk Yeşil İstasyon Kerpen-Horrem’de açıldı :DB’nin yeşil istasyon projelerinin bir parçası olan ilk istasyon Köln ile Aachen arasında yer alan Kerpen Horrem istasyonunda açıldı.

DB’nin (Alman Raylı Sistemler) iddiasına göre Avrupa’nın ilke CO2 emisyonu yapmayan istasyonu DB’nin CEO’su Dr. Rüdiger Grube tarafından açıldı. İstasyonun yapımı 4,3 milyon €’ya mal olurken bunun 1 milyon €’sunu AB’nin Sürdürülebilir İstasyonlar Projesi, 1 m €’sunu Alman Hükümeti, 1,3 milyon €’sunu Kuzey Rhine Westphalia ve 300.000 €’sunu da Kerpen kenti sağladı.

Horrem istasyonu modern ekolojik standartlarla ileri teknoloji hizmetini birleştirmekte.

İskelet yapısı beş x beş metre modüllere dayandırılmış. Bu mevcut alanı kullanırken istasyon ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde kombine edilebilmekte. Tasarım önce büyük cam yüzeyi ve içerde de ışık yansıtıcı sistemleri içermekte ve böylece doğal ışıkan maksimum düzeyde yararlanmak mümkün olabilmektedir. Binanın ön yüzünün yaklaşık % 52’si cam.

Güneş ışığından en verimli şekilde yararlanmanın yanında, bu cam kış aylarında da istasyonun ısıtılmasını destekleyecektir. Isıtma ve soğutma için bir jeotermal sistemi mevcut olup bu 29 kW ısıtma ve 37 kW soğutma kapasitesine sahiptir.

Binanın çatısı çok büyük tutulmuştur. Bu yazın gereken gölgeyi sağlarken ayrıca fotovoltaik sistem için de gereken alanı sağlamaktadır. İstasyonun elektrik ihtiyacı 31.000 kWh elektrik üretecek olan bu fotovoltaik sistemden sağlanacaktır. Sıcak su bir solar termal sistemden sağlanacaktır ve yağmur suyu da tuvalet sifonlarında kullanılacaktır.

Çatıya ayrıca ekotipte bitki, çim ve baharat otları dikilecektir. Bu çatı yapısı ve çevre düzenleme binanın çevreye yaydığını ısıyı düşürmek amacıyla planlanmıştır.

İstasyon kereste çelikten imal edilmiş olup ön yüzü cam ve kayağan taşından yapılmıştır. İnşaatta bölgenin malzemelerinin kullanılması tercih edilmiş olup, böylece malzeme nakliyesinden kaynaklanan CO2 emisyonun azaltılmış olmaktadır. Dolayısıyla da yerel bir ürün olması nedeniyle Horrem istasyonunun yapımında kayağan taşı seçilmiştir.

Öte yandan, istasyonda ileri teknoloji hizmeti sunulmaktadır. Oturma yerlerinde USB şarj portları temin edilmiş olup ayrıca DB servis mağazası içinde de Wi-Fi mevcuttur. Yakında ise bir otobüs istasyonu ve park et ve bin alanları bulunmaktadır.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.