Lojistik merkezi Kars ekonomisini dış ticarete açarLojistik merkezi Kars ekonomisini dış ticarete açar :Kars Ticaret Borsası (KTB) Başkanı İsmet Çelik; “Sınır ticaretinin Sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için dikkat edilecek en önemli hususlardan biri, sınır komşularımızla olan siyasi ilişkilerle sorun çözümü ve ekonomik ilişkilere zarar vermeyen bir çözüm arayışı içinde yaklaşmamızdır” dedi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle son yıllarda hem ulusal hem de uluslararası platformda büyük gelişme gösteren lojistik sektörünün, büyük yatırım çeken sektörlerden biri haline geldiğini söyledi.

Küreselleşmenin etkisiyle lojistiğin bugün 21. yüzyılın en cazip ve dinamik sektörlerinden biri olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

“Lojistik merkezi Kars ekonomisini dış ticarete açar. Sınır ticaretinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için dikkat edilecek en önemli hususlardan biri, sınır komşularımızla olan siyasi ilişkilerle sorun çözümü ve ekonomik ilişkilere zarar vermeyen bir çözüm arayışı içinde yaklaşmamızdır. Hükümetimizin yapmış olduğu projeler takdire şayandır. Biz serhat Karslı’lar olarak Türkiye’nin serhat şehri Kars’tan diyoruz ki bu başarılı projelerin Türkiye’nin başladığı yer olan Kars’tan başlaması Asya’yı, Kafkasya’yı, Çin’i ve Avrupa’yı ilgilendiren projedir. Azerbaycan’dan, Gürcistan’dan, Çin’den gelen İpek Yolu Devlet Demir Yolu ile Kars’a girmektedir. Kars’ın Iğdır üzerinden İran’a, Nahçivan’a kadar Devlet Demir Yolu’nun uzaması, Kars’tan Edirne’ye kadarda Hızlı Tren Projesi hazırlanmış ve ilimizde lojistik merkezi kurulması kararı alınması Türkiye’miz için sevindirici bir projedir.”

Lojistik merkezinin Samsun modeli gibi bir an evvel yapımının Kars, Iğdır, Ardahan ve Artvin illerini kalkındıracak ve komşu devletleri ithalat-ihracat için serbest pazar ve lojistik bölgesi haline getireceğine dikkati çeken Çelik, Devlet Demir Yolları taşımacılığının ucuz ve güvenli oluşunun, ihracatı Asya’da, Kafkasya’da ve diğer devletlerde de kat kat artıracağı kanaatinde olduğunu belirtti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.