İzmir Belediyesinden Çevreci Ulaşımİzmir Belediyesinden Çevreci Ulaşım :Ulaşımdan alt yapıya tüm projelerinde çevre faktörünü ön planda tutan İzmir Büyükşehir Belediyesi, son 10 yılda 4,1 milyar liralık yatırım gerçekleştirildi.

Egzoz gazı salınımlarını minimum düzeye indirecek 80 kilometrelik Aliağa –Menderes Banliyö Hattı devreye girdi. TCDD işbirliğinde gerçekleştirilen bu dev proje için 665 milyon TL.’lik yatırım yapıldı. Hattın Torbalı’ya kadar (30 kilometre) uzatılması için çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi.

Çevreci yeşil motora sahip 1372 yeni otobüsle filonun yaş ortalaması 5′e düştü. 520 milyon liralık yatırım yapıldı.

Konak ve Karşıyaka hatlarında çalışacak çevreci ulaşım sistemi tramvay için uygulama projeleri yapılarak yapım ihalesi sonlandırıldı. Önümüzdeki günlerde çalışmalar başlayacak. Yatırım maliyeti ise 391 milyon 810 bin TL.

2.25 kilometrelik Ege Üniversitesi-EVKA 3 metro hattı 90 milyon liralık yatırımla hizmete alındı. Hatay, İzmirspor ve Göztepe istasyonları açılarak hizmet ağı genişletildi. Üçyol – Üçkuyular Fahrettin Altay arası metro hattı ise tamamlanma aşamasında.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, genişleyecek metro sisteminde kullanılmak üzere 79 milyon 220 bin TL.’lik yatırımla 32 adet yeni metro çekeri satın aldı.

Egzoz gazı emisyonu minimum düzeyde olacak 15 yeni yolcu gemisi alımı için 117 milyon Euro (351 milyon TL) harcandı. Vapurların iki tanesi İzmir’e geldi.

64 araç, 450 yolcu kapasiteli, hızlı, çevreci ve engellilerin kullanımına uygun 3 adet arabalı yolcu gemilerinin alımı için sözleşme imzalandı. Yeni arabalı vapurlar için 82 milyon liralık yatırım yapılacak.

Bisiklet kullanımını özendirmek amacıyla kent bisikletleri (BİSİM) hayata geçirildi. İnciraltı ile Mavişehir arasında 29 durakta 311 bisiklet ile hizmet veren sistem İzmirliler tarafından büyük ilgi gördü.

Trafiği kolay ve güvenli hale getirmek için yepyeni bir sistem geliyor. Dünyanın gelişmiş büyük kentlerinde uygulanan akıllı, çevreci ve engelli dostu trafik yönetim sistemi, Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.