Almanya ve Türkiye Arasında Demiryoluyla Tır Kasası Taşımacılığı Başladı

Almanya ve Türkiye Arasında Demiryoluyla Tır Kasası Taşımacılığı Başladı :TCDD ile DB Schenker Rail arasında yürütülen ortak çalışmalar neticesinde Almanya (Köln) ile Türkiye (Çerkezköy) arasında demiryolu ile ilk defa TIR Kasası (çekicisiz dorse) taşımacılığı başlatıldı.


Almanya (Köln) – Avusturya – Macaristan – Romanya – Bulgaristan – Türkiye (Çerkezköy) (2.719 km) parkurunda çalıştırılan tren ile özel ikili cep vagonları kullanılarak TIR kasası taşınıyor. Seyahat süresi 5 gün olup, TIR kasaları varış istasyonlarında trenden indirilerek çekiciler ile nihai noktalarına ulaştırılıyor.

Bugüne kadar 4 geliş ve 4 gidiş olmak üzere toplam 8 sefer gerçekleştiren tren ile 120 vagonla 163 TIR Kasası, 3.549 ton eşya taşıması gerçekleştirildi.

Haftada karşılıklı 1 sefer yapan trenin sefer sayısının yılsonuna kadar haftada karşılıklı 3 sefere çıkartılması planlanıyor.

İntermodal taşımacılığın ekonomik, sosyal ve çevre faydalarını yansıtan TIR kasası taşımacılığı ile karayolu taşımacılığında yaşanan yoğunluğun azaltılmasına katkı sağlanacak, taşınan eşyalar herhangi bir aktarmaya tabi tutulmadan nihai varış noktalarına ulaştırılabilecek.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar