Ankara – İstanbul YHT Hattının Açılışını Protesto EdiyorlarAnkara – İstanbul YHT Hattının Açılışını Protesto Ediyorlar :Pamukova’da 39 kişinin hayatını kaybettiği hızlandırılmış tren faciasının 10. yıldönümünde Haydarpaşa Dayanışması ve Kadıköy Kent Dayanışması tarafından hazırlıkları tamamlanmadığı için yüksek hızlı trenin açılacak olması protesto edilecek. Her iki dayanışmanın yaptığı eylem çağrısında henüz teknik hazırlıkların tamamlanmadığına dikkat çekilerek hızlı trenin hizmete girmesinin yeni bir faciaya neden olabileceğine dikkat çekildi.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANMADI YENİ BİR FACİA ORTAYA ÇIKABİLİR

Haydarpaşa Dayanışması ve Kadıköy Kent Dayanışması, tarafından yapılan yazılı açıklamada YHT hattında emniyetli tren işletmeciliği için yeterli teknik hazırlıkların tamamlanmadığı belirtilerek alt yapı yetersizliğiyle 10 yıl önce 22 Temmuz 2004’te yaşanan Pamukova faciasının tekrarlanma olasılığının altı çizildi.

Konvansiyonel trenlerin çalıştırılmamasının halkı pahalı olan YHT’lete mahkûm ettiği belirtilirken, “Haydarpaşa ile bağı kopartılan sadece banliyö hattı değil aynı zamanda bir kültür, bir ilişki biçimi ve kent belleğimizdir” denildi.

Marmaray çalışması sebebiyle banliyö hattındaki tarihi ve tescili istasyonların hasar gördüğü belirtilirken, istasyonların demiryolu işlevini sürdürmesi gerektiği vurgulandı. Marmaray projesi inşa çalışmalarında hattın geçtiği güzergahta binin üzerinde ağaç kesildiği belirtildi.

YHT projesinin meslek odalarının ve sendikaların görüşüne başvurulmadan hayata geçirilmesi eleştirilerek “Bir kez daha derin bir kaygıyla uyarmak isteriz ki, yapılan iş, organize bir cinayete davetiye çıkarmaktır” denildi. YHT hattını protesto etmek için 22 Temmuz 2014’te saat 20.00’de Kadıköy Boğa’da toplanıp Haydarpaşa Gara yürüyüş yapılacak.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.