Fransız demiryollarını yeniden yapılandıracak reformlar onayladıFransız demiryollarını yeniden yapılandıracak reformlar onayladı :10 Temmuz günü Fransa senatosu Fransa Demiryolu Sanayisini yeniden yapılandıracak olan taslak yasayı oyladı. Yasa Senatodan 188 evet ve 150 hayır oyu ile geçti. Ulusal Meclisteki oylama ise 24 Haziran’da yapılmış, 355 evet ve 168 hayır oyu almıştı.

Yasanın amacı, Fransa Ulusal Demiryolları (SNCF) ile Fransa Demiryolu Ağı (RFF) kurumlarını birleştirerek, hükümetin tezine göre ilave maliyet ve karışıklığa yol açan mevcut düzenlemeye son vermek.

Bu bağlamda, SNCF olarak bilinen bir kamu demiryolu grubu oluşturulacak. SNCF kamu yetkili kurumu olarak “anne” kurum olacak ve stratejik kontrolden sorumlu olacak. Altında iki alt yapı bölümü olacak; Altyapı Müdürlüğü SNCF Réseau ve tren işletme kurumu SNCF Mobilités. Altyapı müdürlüğünü oluşturmak için RFF, bakım işleri SNCF Infra ve trafik kontrol müdürlüğü DCF’nin birleşmesi düşünülüyor. Öte yandan tren işletmecisi istasyon yönetiminden sorumlu olacak.

Bu yasa aynı zamanda düzenleyici Araf’ın da rolünü güçlendirerek ağda serbest ve ayırımcılık yapmayan bir erişim sağlanmasını amaçlıyor.

Hükümet bu yeni yapılanma ile yılda 1,5 milyar € tasarruf yapmayı bekliyor. Yasa ayrıca operatör ve altyapı müdürlüğü için performans sözleşmelerine dayalı borç kontrolü ve raylı sistemlerde finans konusunda da yeni hükümler içeriyor. Demiryolu regülatörü ARAF ilave güç ve artan bağımsızlık kazanıyor. Öte yandan hükümetin de her beş yılda bir Ulusal Ulaşım Planı hazırlaması isteniyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.