Kazakistanda demiryolu hatları 13 bin kilometreye ulaştıKazakistanda demiryolu hatları 13 bin kilometreye ulaştı :Yüzölçüm olarak dünyanın dokuzuncu büyük ülkesi Kazakistan’da iç demiryolu hatlarının toplam uzunluğu 13 bin kilometreyi buldu.

Geçen yıl ülke içinde 20 milyon yolcunun trenle seyahat ettiği, Asya ile Avrupa arasındaki önemli geçiş ülkelerinden birisi olan Kazakistan, demiryollarında da transit bir konuma sahip.

Kazakistan’da Trans Asya Demiryolu Kuzey Koridoru, Güney-Doğu Avrupa Güney Koridoru, Avrupa Kafkasya Asya Ulaştırma Koridoru ve Kuzey-Güney Koridoru olmak üzere 4 ayrı uluslararası ulaşım koridoru bulunuyor.Dünyanın yüzölçüm olarak dokuzuncu büyük ülkesi Kazakistan’da iç demiryolları hatlarının toplam uzunluğu 13 bin kilometreye ulaştı.

Yeni bölgesel kalkınma programı açıklanan ülkede, ekonominin çeşitlenlenmesi demiryolu ulaşımı sektörüne büyük yatırımları zorunlu kılıyor. Geçen yıl ülke içinde 20 milyon yolcunun trenle seyahat ettiği, Asya ile Avrupa arasındaki önemli geçiş ülkelerinden birisi olan Kazakistan, demiryollarında da transit bir konuma sahip.

Kazakistan Demiryolu Milli Şirketi (Kazahstan Temir Jolı – KTJ) geçen ay Rusya Federasyonu?nda ve Bağımsız Devletler Topluluğu?nda faaliyet gösteren en büyük banka konumunda olan Sberbank ile uzak mesafe demiryollarının inşası için ticari işlemler ve finansman anlaşması imzaladı.

Sberbank tarafından söz konusu demiryolları projeleri için 3,6 milyar dolar ön bedel tahsis edilen Kazahstan Temir Jolı – KTJ, son 5 yılda ülke içinde 1.641 kilometre demiryolu hattı inşa etti.

Diğer yandan 110 yıllık demiryolu taşımacılığı tarihine sahip Kazakistan’da iç hatlarda yapılan seyahatlerde 2013 temmuz ayından bu yana İspanyol yapımı ”Tulpar-Talgo” isimli hızlı trenler de kullanılmaya başlandı.

  • Uluslararası ulaşım koridoru

Yüzölçümünün genişliği ekonomik ve coğrafi özellikleri itibarıyla denizle bağlantısı olmayan Kazakistan,sahip olduğu petrol ve doğalgazın arzında taşımacılık sistemine büyük oranda bağımlı halde.

Asya ile Avrupa arasındaki önemli geçiş ülkelerinden birisi olan Kazakistan, demiryollarında transit bir konuma da sahip.

Kazakistan topraklarında; Trans Asya Demiryolu Kuzey Koridoru, Güney-Doğu Avrupa Güney Koridoru, Avrupa Kafkasya Asya Ulaştırma Koridoru ve Kuzey-Güney Koridoru olmak üzere 4 ayrı uluslararası ulaşım koridoru bulunuyor.

  • Trans Asya Demiryolu Kuzey Koridoru

Trans Asya Demiryolu Kuzey Koridoru, Avrupa Birliği ardından dünyada en fazla ihracat yapan ülke olan Çin’i Avrupa kıtasına bağlıyor.

İpek Yolu-demiryolu olarak da bilinen 11 bin kilometrelik Trans Asya Demiryolu Kuzey Koridoru; Güneybatı Çin’in büyük şehri Chongqing’den başlayarak Almanya’nın kuzeybatısındaki Duisburg’a kadar ulaşıyor. 2011′de devreye giren hat Sincan Uygur Özerk bölgesi içinden geçerek Kazakistan’a ve sırasıyla Rusya, Belarus, Polonya ve Almanya’ya kavuşuyor.

Merkezi ABD Kaliforniya’da bulunan uluslararası bilgi işlem şirketi Hewlett Packard geçen sene yaptığı açıklamada dünya ticaretinde büyük öneme sahip demiryolu hattından 4 milyon notebook bilgisayar taşıdığını bildirmişti.

KTJ Başkanı Asgar Mamin ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada İpek Yolu-demiryolu hattının taşıma kapasitesinin 2013 yılında yüzde 84 arttığını kaydetmişti.

  • Kuzey-Güney demiryolu hattı

Diğer bir transit hat olan ve bundan kısa bir süre önce resmi açılışı yapılan Kazakistan’ı Türkmenistan’a ve oradan da İran’ın Bender Abbas Limanı’na bağlayan Kuzey-Güney demiryolu hattının ise İran’ın kuzeydoğusunda yer alan Gürgen bölgesine ulaşacak bölümünün inşaatı henüz tamamlanamadı.

Kazakistan’ın Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehrinden Gürcistan’ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye’nin Kars şehrine ulaşacak Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattına da yakın ilgisi bulunuyor.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı makamlarınca yapılan resmi açıklamalarda, 2015′in ikinci yarısında tamamlanması beklenen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının bölge ticaretine büyük katkı yapacağı vurgulanırken, yakın gelecekte bu hatta Kazakistan’ın da bağlanması sürpriz görünmüyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.