Devletin Zirvesi Ankara-İstanbul YHT Hattının Açılışı İçin BuluşacakDevletin Zirvesi Ankara-İstanbul YHT Hattının Açılışı İçin Buluşacak :Ankara-İstanbul arasındaki YHT hattının açılışı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle 25 Temmuz Cuma günü Pendik’te yapılacak. Binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşecek tören sonrası Pendik Belediyesi tarafından iftar verilecek.

Pendik, 25 Temmuz’da tarihi günlerinden birini yaşayacak. Ankara-İstanbul arasındaki tren yolculuğunu ilk etapta 3.5, daha sonra da 3 saate indirecek olan YHT, 25 Temmuz Cuma günü yapılacak törenle hizmete giriyor.

Açılış için devletin zirvesi de Pendik’e geliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birlikte katılacakları son program olması beklenen YHT açılışı için Pendik’e gelecek. Başbakan Erdoğan, törene Eskişehir’den bineceği YHT ile gelecek. Hattın resmi açılışı, devletin zirvesinin katılacağı törenle güzergahın başlama noktası olan Pendik Tren İstasyonu’nda saat 18.30’da yapılacak.

İstasyonda 15 bin kişiye iftar

Pendik Belediyesi, akşam saatlerinde gerçekleşecek YHT açılışı sonrası Pendik Tren İstasyonu’nda 15 bin kişilik iftar yemeği verecek. Böylece tamamlanan Pendik Tren İstasyonu da ilk misafirlerini ağırlamış olacak. İstasyon, Marmaray ve hızlı tren projeleri kapsamında Haydarpaşa-Pendik arasındaki banliyö tren hattının yenileme çalışmaları nedeniyle 19 Haziran 2013’ten bu yana kapalıydı.

Pendik hızını arttırıyor

Ankara’dan kalkacak Yüksek Hızlı Tren’in yolculuğu İstanbul’da Pendik Tren İstasyonu’nda son bulacak. Hava, deniz ve kara ulaşımıyla İstanbul’un Avrupa ve Asya’ya açılan kapısı olan Pendik, böylece YHT ile demiryolu yolculuğunda da öne çıkıyor.

Günde 16 sefer düzenlenecek. Ankara-istanbul YHT’de ilk etapta Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, izmit, Gebze ve Pendik olmak üzere 9 durak bulunacak. İlk aşamada son durağı Pendik olacak hat, daha sonra Söğütlüçeşme İstasyonuna kadar uzatılacak. Ankara-istanbul YHT, 2015′te Marmaray’a bağlanacak ve Halkalı’ya kadar ulaşacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.