Alstom HVDC sözleşmeleri ile enerji koridorlarını genişletiyor

Alstom HVDC sözleşmeleri ile enerji koridorlarını genişletiyor :Alstom Grid, toplam 800 milyon Euro değerinde (bu tutarın yaklaşık olarak yarısı, mevcut mali yılın birinci üç aylık döneminde kaydedildi, diğer yarısı ise ikinci üç aylık döneminde kaydedilecek) üç büyük Yüksek Gerilim Doğru Akım (HVDC) sözleşmesine imza attı. Bu HVDC projeleri kıtalararası enerji ticaretinin yolunu açarak Hindistan’daki yüksek hacimli enerji iletimi için enerji koridorları oluşturacak, bir Güney Kore şehrinin merkezine enerji getirecek ve Atlantik Kanada’daki yenilenebilir enerji kaynaklarını entegre edecek.


HVDC, doğru akım yoluyla uzun mesafeler boyunca etkin, yüksek hacimli enerji iletimi sağlayan bir teknolojidir. Çevresel etkiyi en aza indirirken mevcut şebekeleri güçlendirerek, konvansiyonel alternatif akım teknolojisinden yüzde 30 daha fazla enerji iletir.

Yoğun nüfuslu bir Güney Kore şehrinin merkezinde Alstom teknolojisi
Alstom, Seoul bölgesinde 33 km’lik bir enerji koridoruna ekipman tasarlamak ve tedarik etmek için ortak girişimi KEPCO-Alstom Power Electronics Systems (KAPES) aracılığıyla bir HVDC Hat Komütatörlü Konvertör (LCC) projesi kazandı. 1.5 GW güç kapasitesine sahip ±500 kV HVDC bağlantısı, Güney Kore’nin batısında yer alan Dangjin santrali tarafından üretilen enerjiyi Dangjin’in doğusunda yer alan yoğun nüfuslu Pyeongtaek bölgesine iletecek.

Güney Kore, son on yıl içinde elektrik talebindeki yüzde 25’lik artışı tek başına karşılama mücadelesi veriyor. Kore, ekonominin sürdürelebilirliği için ihtiyaç duyulan elektriği iletmek amacıyla esnek bir iletim şebekesi inşa etmeye devam ettiğinden HVDC giderek artan bir şekilde yerleşim bölgeleri için enerji sağlamak amacıyla kullanılacak.

Alstom Grid Güç Elektroniği ve Otomasyon Kıdemli Başkan Yardımcısı Patrick Plas; “Alstom Kore’nin büyüyen enerji ekonomisine katkı sağlamaktan gurur duyuyor. Bu proje, KEPCO ile Alstom arasındaki ortak girişim ve ortak geliştirme çabalarının bir meyvesi; bu proje ile Alstom, Asya’daki HVDC varlığını arttıracak ve KEPCO, Alstom’un dünya genelindeki sanayi lideri HVDC teknolojileri ve uzmanlığından yararlanacak ” dedi.

Kore’de, Alstom, HVDC teknolojilerinde tanınmış bir kilit oyuncu. Şirket, 1990’ların sonunda Güney Kore’nin Jeju adasını 101 kilometre boyunca anakaraya bağlayan deniz altı bağlantısı için orijinal 300 MW HVDC çift kutuplu bağlantıyı sağladı. 2009’da, Alstom, yapımı 2014 yılında tamamlanan, çift kutuplu düzende 400 MW HVDC için yeni konvertör istasyonlarını temin etmek üzere ikinci bir sözleşme kazandı.

Alstom, Kanada’da uzun dönemli enerji ihracatı için Newfoundland ve Labrador vakfını destekliyor
Nalcor Energy, Alstom’la, Labrador Adası İletim Bağlantısı için aşağıdaki özelliklere sahip noktadan noktaya (point-to-point) bir HVDC çözümü tasarlamak, tedarik etmek ve kurmak üzere ±350 kV çift kutuplu bir HVDC (LCC) anahtar teslim sözleşme imzaladı:

• Alternatif akımı doğru akıma ve doğru akımı alternatif akıma dönüştürmek için Muskrat Falls ve St.John’s yakınlarındaki Soldiers Pond yakınında yer alan iki LCC (Hat Komütatörlü Konvertör) istasyonu,

• Boğazı geçen deniz altı kablolarını karadaki havai iletim hatlarına bağlamak için Belle Isle Boğazı’nın her iki kıyısında iki kablo birleşimi

Nalcor Energy’nin Lower Churchill Projesinin parçası olan iletim bağlantısı, Labrador Happy Valley-Goose Bay yakınındaki Muskrat Falls’tan Newfoundland Soldiers Pond’a kadar 1.100 km uzanacak olup, 824 megawatt’lık Muskrat Falls Projesinden Newfoundland adasına hidro enerji iletecek.

Nalcor Energy Lower Churchill Projesi Başkan Yardımcısı Gilbert Bennett “Muskrat Falls Projesinin geliştirilmesinde Alstom’la çalışmaktan memnunuz. Bu proje, onlarca yıl boyunca değerli bir enerji üretim unsuru olacak. Aynı zamanda, Newfoundland ve Labrador ekonomisi ve iş gücüne CAD 2.6 milyar girdi dahil olmak üzere önemli istihdam ve ekonomik faydalar da sağlayacak” dedi.
Labrador Adası İletim Bağlantısı, Newfoundland ve Labrador’a yönelik enerji iletimi için önemli olup, temiz enerji ticaretine yönelik Kanada ile Birleşik Devletler arasındaki gelecekteki enerji koridorunun temelini kurmaya yardımcı olacak.

Alstom Hindistan’ın enerji koridorunun ikinci aşamasını gerçekleştirmeye başlıyor
2012 yılında Power Grid Corporation of India Limited (PGCIL) şirketinin ±800 kV 3000 MW Ultra Yüksek Gerilim Doğru Akım (UHVDC) projesinin ilk aşamasına ait sözleşmesinin kazanılmasının ardından Alstom, bu büyük projenin, Champa’yı ±800 kV 3000 MW UHVDC ile Kurukshetra’ya bağlayan ikinci aşamasını da kazandı. Bu iki aşama ile Alstom’un gelişmiş UHVDC sistemi, verimli bir “enerji koridoru” oluşturarak merkez bölgedeki üretim merkezinden ülkenin kuzey bölgesindeki yük merkezine ±800 kV DC’de 6000 MW yüksek hacimli enerji aktarımını sağlayacak.

Alstom, 1996 yılından bu yana Hindistan’da, Hindistan şebekesinde bölgeler arası yüksek hacimli enerji akışını iyileştirmek amacıyla dört elektriksel bölgenin bağlandığı üç back-to-back HVDC bağlantısı sağlayan öncü bir firma oldu.

Alstom Grid, 50 yılı aşkın deneyimiyle HVDC teknolojisi sağlayan dünya genelindeki ilk üç firmadan biri. Brezilya’daki 2375 km’lik (3150 MW, 600 kV) dünyanın en uzun HVDC iletim sistemi ile Hindistan’daki (3000 MW) ilk ve en yüksek değerdeki 800 kV UHVDC bağlantısı gibi anahtar stratejik bağlantılarla dünya genelinde 35.000 MW’nin üzerinde bağlantı kapasitesi sağladı. Alstom, aynı zamanda Çin’de 660 kV HVDC sistemi ile Fransa ve Birleşik Krallık arasında deniz altı bağlantısı (2000 MW) da kurdu.

 


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar