Bursada Yüksek Hızlı Tren İnşaatı Hız kesmeden devam ediyor

Bursada Yüksek Hızlı Tren İnşaatı Hızla Sürüyor :AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren çalışmasının durma noktasına geldiği iddialarına cevap verdi.


AK Parti Bursa Milletvekili, Sanayi Ticaret Enerji Tabi Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Katip Üyesi Mustafa Öztürk, TCDD Genel müdürlüğü yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonucu Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren çalışmalarında herhangi bir duraksamanın yaşanmadığı bilgisini verdi.

Projenin büyüklüğü ve kapsamı itibariyle yapımında gecikmelere sebep olan bazı aksaklıkların yaşandığına değinen Öztürk, YHT’nin ilk etabı olan Bursa-Yenişehir kesimi için işin süresinin 913 gün olduğunu, süre uzatımı ile birlikte yapım süresinin 23.02.2015 tarihine tekabül ettiğini vurguladı.

Projede bazı aksaklıkların yaşandığını kabul eden fakat bunların projenin durmasına sebep olabilecek problemler olmadığına dikkati çeken Öztürk süreci şöyle değerlendirdi: “Yapım aşamasında Milletvekilleri, Valilik, Belediyeler, Ziraat Odaları ve bazı arazi sahiplerinin talepleri ve yapılan görüşmeler sonucu hat mümkün olduğunca Bursa çevre yoluna yaklaştırılmış, seralar ve meyve bahçeleri ile etkileşimi azaltılmıştır.

Bu uygulama ile değerli tarım arazileri üzerinden geçmekte olan güzergahta artık parsel kamulaştırmaları önlenmiş, tarım arazilerinin verimli kullanılması sağlanmıştır. Zemin cinsi açısından aynı nitelikteki arazilerden geçiş sağlandığından ilave yapım maliyeti de oluşmamıştır. Bir diğer proje içi değişiklik ise; DSİ Genel Müdürlüğünün Gölbaşı Göleti kapasite ve gövde yüksekliği artırma planları nedeniyle Gölbaşı Göletinin güneyinden geçmekte olan YHT hattının göletin kuzeyine kaydırılmasını talep edilmiş Bursa’nın içme suyu ve sulama ihtiyacını karşılayacak olan Gölbaşı Göleti etkileşimi nedeniyle hat güzergahı göletin kuzeyine kaydırılmıştır.

Kamulaştırma nedeniyle işe başlama kolaylığı olması ve tünel delme işlerinin uzun süreç alması nedeniyle öncelikli olarak tünel işlerine başlanması kabul edilebilir bir durumdur. Arazi bedellerinin yüksek olması nedeniyle arazi sahipleriyle çoğu zaman uzlaşma yoluyla anlaşma sağlanamamış, ancak mahkeme kararlarının neticelenmesinden sonra arazilere giriş sağlanabilmiştir. Tünel delme işlemi ilerledikçe gerçek zemin klasları tespit edilmekte ve buna göre imalat gerçekleştirilmekte olup tünellerde karşılaşılan zemin klasları sözleşme eki projelere göre önemli farklılıklar gösterdiğinden maliyet artılarına da neden olmuştur. Yenişehir Bilecik (Vezirhan) arasına ilişkin proje tamamlanmış ancak Bursa projesinin Ankara İstanbul hattına bağlantı noktasında heyelan meydana gelmiştir. Bu nedenle projeyi uygulama ve öngörülen noktadan bağlantı imkanı kalmadığından yeni bir güzergah tespiti amacıyla etüd proje çalışmalarına başlanmasına yönelik ihale işlemleri devam etmektedir. En kısa sürede yeni güzergah projesi hazırlanarak projenin tamamlanması planlanmaktadır.”


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar