Ankara İzmir Hızlı Tren Projesinde Son Durum

izmir ankara hizli tren hattinin acilis tarihi 2022ye sarkti
izmir ankara hizli tren hattinin acilis tarihi 2022ye sarkti

Ankara İzmir hızlı tren projesi ‘nde son durum : T.C. Ulaştırma Bakanlığı Ulaştırma Ana Stratejisi Şubat 2005 Sonuç Raporunda: 400-600 km uzaklıklara yolcu taşımada günümüzün en etkili olnanı hızlı trenlerdir. Yolcu taşımacılığında toplu taşımada öncelik ilkesini de kapsayacak yüksek hızlı trenlerin ve kentsel raylı sistemlerin geleceğin temel ulaştırma türleri olacağını söylemek yanlış olmayacak.


Ankara- İzmir karayolu mesafesi yaklaşık 587 km uzunluğunda olup karayolu yolcu ulaşımı 8-9 saat sürüyor. Ankara-İzmir arasında havayolu taşımacılığı ise ulaşım ve havaalanlarındaki işlemler ve bekleme süresi dahil toplam seyahat süresi 3 saat 25 dk. civarında.

Ankara-İzmir gibi ülkemizin en önemli şehirleri arasındaki ulaştırmanın yeniden şekillenme ihtiyacı ortaya çıktı. Bu gereklilikten hareketle Ankara – İzmir YHT Projesi gündeme geldi.

Bu projede; Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı’nın 22.nci Km’sindeki Yenice Köyü’nden başlayarak Afyonkarahisar İl merkezi, Uşak İli Eşme İlçesi ve Manisa İl merkezinden geçerek İzmir’de son bulan Yüksek Hızlı Tren Hattıdır.

Bu projenin hayata geçmesi durumunda Ankara-Afyon arası 1 saat 20 dakika ve Afyon İzmir arası 2 saat 30 dakika olmak üzere Ankara- İzmir arasının 3 saat 50 dk. da kat edilmesi planlanıyor.

2011 yılı yatırım programına alınan projenin Polatlı-Afyon kesimi için ihale yapıldı. Projelere göre mesafe ve yol süreleri:

 • Ankara-İzmir (Manisa üzerinden) :663 Km
 • Ankara-İzmir (Kemalpaşa üzerinden) :624 Km
 • Ankara-İzmir (Manisa üzerinden) :3 saat 50 dakika
 • Ankara-İzmir (Kemalpaşa üzerinden) : 3 saat 20 dakika

ANKARA İZMİR HIZLI TREN PROJESİNDE SON DURUM

Ankara- Afyonkarahisar- İzmir Demiryolu hattının fizibilite etüt ve proje işlerinin ihalesi 23 Ağustos 2004 tarihinde DLH tarafından yapıldı.

Ankara (Polatlı) – Afyonkarahisar arasında güzergahta bazı proje revizyon çalışmaları yapılarak yapım ihalesi yapılmış olup 11 Haziran 2012 tarihinde sözleşme imzalanmış olup alt yapı yapım çalışmaları devam etmektedir.

Ankara-İzmir (%)

ALTYAPI 2
ÜSTYAPI 0
ELEKTRİFİKASYON 0
SİNYAL TELEKOM 0

Akarçay 1 ve 2 Köprüleri Kiriş imalatları tamamlandı. T5 Tüneli Üstyarı ve Altyarı imalatları bitti 540m. İç Kaplama beton imalatı devam ediyor. T6 ve T8 de çalışmalar devam ediyor. Altgeçit, menfez, şev düzenleme ve yarma çalışmaları devam ediyor.

 • T6-7-8 Giriş kısmında 908 m üstyarı imalatı tamamlandı.
 • T6-7-8 Çıkış kısmında 461 m üstyarı imalatı tamamlandı.
 • T3 Tüneli Giriş kısmında 15 m üstyarı imalatı tamamlandı.
 • T3 Tüneli Çıkış kısmında 12 m üstyarı imalatı tamamlandı.
 • 134+925 km no.lu İsimsiz-5 viyadüğü çalışmaları devam ediyor.
 • 133+840 km no.lu isimsiz-4 viyadüğü çalışmaları devam ediyor.
 • 132+570 km no.lu isimsiz-3 viyadüğü çalışmaları devam ediyor.
 • 22 Adet Menfez tamamlandı. 4 adet menfez çalışması devam ediyor.
 • 7 adet altgeçit tamamlandı. 3 adet alt geçidin imalatı devam ediyor.
 • 2 adet Üstgeçit imalatı devam ediyor.

Afyon-Eşme (Proje sürecinde): Yapım ihalesi hazırlık aşamasında.

Eşme- Salihli (Proje sürecinde):SWS Türkiye iş ortaklığı proje yapım işini aldı. 08.03.2013 tarihinde sözleşme imzalandı. Koridor araştırmaları devam ediyor.

Salihli- Manisa (Proje sürecinde):Protek+ Mega iş ortaklığı proje yapım işini aldı. 25 Şubat 2013 tarihinde sözleşme imzalandı. Koridor araştırmaları devam ediyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar