Avrupa Birliği otoyol ücretine karşıAvrupa Birliği otoyol ücretine karşı :AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in Başbakan Angela Merkel’i arayarak yabancılara otoban ücreti uygulamasından şikayetçi olduğu iddia edildi. Hükümet ise iddiayı yalanladı.
Uzun süren tartışmalardan sonra geçen hafta bakanlar kurulunun kabul ettiği yasa diğer AB üyesi ülkelerin vatandaşlarını dezavantajlı duruma soktuğu için eleştiriliyor.
Koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) seçim öncesi “Otobanlar yabancı sürücülere ücretli olacak” seçim vaadi gerçekleşti. Ne var ki Federal Bakanlar Kurulu’nun geçen hafta bunu mümkün kılan yasayı onaylamasına rağmen tartışma devam ediyor. Sebebi ise Avrupa Birliği’nin bu yugulamaya karşı çıkması.
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’un (FAS) haberine göre Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Başbakan Angela Merkel’i aradı ve Almanya’nın yabancı otomobil sürücülerine 2016 yılından itibaren Alman karayollarını kullanmak için otoyol ücreti isteyecek olmasından şikayetçi oldu.
Gazetenin haberine göre Juncker Merkel’e uygulamanın AB hukukunu ihlal ettiğini söyledi. Bunun üzerine de Merkel Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt’ten açıkta kalmış meseleleri AB Ulaşım Komiser Violera Bulc ile görüşmesini istedi.
Bir diğer habere göre de Bulc Dobrindt’e bir mektup yazarak ‘Arımcılığa Tabi Tutmama Sözleşmesi’ni ihlal etmeme konusunda uyardı. Federal Hükümet ise böyle bir şikayetin söz konusu olmadığın duyurdu.
AB ülkelerinde bazı üye ülke vatandaşlarının dezavantajlı duruma düşmemesi esas alınıyor. Otoyol ücretlerinde ise Almanlarda istenmeyen bir ücretin diğer AB üyesi ülkelerin vatandaşlarından istenmesi söz konusu. Brüksel’in bir diğer eleştirisi ise kısa süreli vinyetlerin yabancı sürüler içi çok pahalı olması.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.