İstanbulda trafik her yıl 6.5 milyar TL‘yi yutuyor

İstanbulda trafik her yıl 6.5 milyar TL‘yi yutuyor :İstanbul’da trafikte beklerken boşa giden yakıtın maliyeti yılda 6.5 milyar TL’yi geçerken, tek çözüm yolu raylı sistemlerin artmasından geçiyor. Metrolar yılda 250 bin aracın trafiğe çıkışını engelliyor.

İstanbul’da her geçen gün ağırlaşan trafik sorunu masaya yatırıldı. ‘İstanbul Trafik Otoritmi’ çalışması, trafikte geçirilen her 60 dakikanın 40 dakikasının kayıp olduğunu, özellikle sabah ve akşam saatlerinde kayıpların en üst düzeye çıktığını ortaya koydu. İstanbul’da trafiğin en büyük kurtarıcısı olan metrolar sayesinde en az 250 bin aracın trafiğe çıkmasının önüne geçildiği bildirildi

METRO KURTARICI OLACAK

Genel ulaşım çeşitlerine bakıldığında kara ulaşımının birinci sırada olduğunu ifade eden İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, “Yüzde 14’lük oran ile metrolar İstanbul’da en fazla tercih edilen raylı sistem olarak yer alıyor. Trafiğin rahatlamasının tek yolu raylı sistemlerden geçiyor. Metro ve raylı sistemler günde 1 milyon 600 bin kişi tarafından kullanılıyor. Metrolar sayesinde en az 250 bin aracın trafiğe çıkmasının önüne geçiliyor. Bu sayı ne kadar artarsa İstanbul trafiği de o kadar rahatlar” dedi.

KAYIP 6.5 MİLYAR TL’Yi GEÇİYOR

Trafikte yaşanan gecikmenin yıllık maliyetinin yaklaşık 6.5 milyar TL olduğunu anımsatan Prof. Dr. Söylemez, “Dünya geneline bakıldığında Londra’da metro ve raylı sistemleri günde 3 milyon 500 bin kişi kullanıyor. Paris’te bu rakam 4 milyon 500 bin, Tokyo’daysa 8 milyon 700. Bu rakamlara yaklaştıkça trafikteki kayıplarımız azalacak” diye konuştu.

776 KM RAYLI SİSTEM UZUNLUĞU

İstanbul’da ulaşımın tek çözümü olarak gösterilen raylı sistem ağına her geçen yıl yenisi katılıyor. 2004’te toplam uzunluğu 45 km olan ağ, 2013 yılında 141 km’ye yükselirken, 2019’da 420, 20023 yılındaysa 776 kilometreye ulaşması planlanıyor.

İSTANBUL METRO FORUMU 2015’TE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Ulaşım A.Ş, Ticaret Eşleştirme Derneği ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin destekleriyle İstanbul’da önemli bir etkinlik düzenleneceğine dikkati çeken Prof. Dr. Söylemez, “9-10 Nisan 2015 tarihlerindekietkinlik artık bir dünya şehri haline gelen İstanbul’un çevreci, hızlı, engelli dostu, entegre ve sürdürülebilir metro yatırımlarına ışık tutacak” dedi.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.