Köylülerin asırlık köprü hayali gerçekleşti

Köylülerin asırlık köprü hayali gerçekleşti :Hizan Kaymakamı Sedat İnci’nin girişimleriyle Hacı Mehmet köyünde yaptırılan asma köprü sayesinde köylülerin yüz yıllık özlemi sona erdi  Kaymakam İnci “Köyün tarım ve hayvancılık dışında hiçbir geliri yok. Köylülerin arsaları ve bostanları vadinin diğer tarafındaydı. Vatandaşlar her yıl kendi imkanlarıyla köprü yapmış ancak dayanıksız olduğu için sel alıp götürüyormuş”
Hizan ilçesine bağlı Hacı Mehmet köyünde yaşayan vatandaşların yüz yıllık köprü hayali gerçekleşti.
İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Hacı Mehmet köyünde yaşayan vatandaşlar, tarım arazilerine ulaşmak amacıyla köyden geçenin dereye köprü yapılması için kaymakamlığa talepte bulundu.
Köyü ziyaret ederek vatandaşların yaşadığı sıkıntıyı gören Kaymakam Sedat İnci, Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) bütçesinden Hacı Mehmet köyüne köprü yapılması için talimat verdi.
Uzmanların, araç yolu olmadığı için sadece yayaların kullanacağı köprünün asma olmasını kararlaştırmasının ardından köylülerin yüz yıllık köprü hayali gerçeğe dönüştü.
Kaymakam İnci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hacı Mehmet köyündeki vatandaşların asma köprü talebini yerine getirerek, yüz yıllık hasretlerini gidermenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Uzun yıllardan sonra böyle bir yatırımı hayata geçirmenin gururunu duyduğunu vurgulayan İnci, Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak köyde 52 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde asma köprü yaptıklarını ifade etti.
İnci, ilçeye bağlı 70 köy ve 120 mezra bulunduğuna değinerek, şöyle konuştu:
“KHGB olarak 2014 yılında 29 köye çeşitli altyapı hizmetleri sunduk. Hizan’a geldiğimizden beri özellikle Hacı Mehmet köyündeki vatandaşlarımız muhtarlarla beraber birkaç defa gelip köprü yapma taleplerini bize iletmişti. Hacı Mehmet köyünün talebi sıradan bir istek gibi gözüküyordu. Köyü ziyaret edip vatandaşların sıkıntısını, mağduriyetini gördük. Biz de KHGB müdürümüze talimat vererek çalışmaların hızlı şekilde yapılmasını söyledik. Köy yüzlerce yıllık bir köy. Vadinin bir tarafına kurulmuş. Köyün tarım ve hayvancılık dışında hiçbir geliri yok. Köylülerin arsaları ve bostanları vadinin diğer tarafındaydı. Vatandaşlar her yıl kendi imkanlarıyla köprü yapmış ancak bu köprü dayanıksız olduğu için sel alıp götürüyormuş.”
-“Gidemediğin köy senin değildir”
Köylülerin hayat standartlarını yükseltmek ve sıkıntılarını gidermek adına ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini anlatan İnci, sözlerine şöyle devam etti:
“Gidemediğin köy senin değildir. Bizde bu sözü kendimize düstur kabul ederek elimizden geldiğince bütün köylerimize ve en ücradaki mezralarımıza ulaşarak yerleşim birimlerinde yaşayan insanların sıkıntı ve ihtiyaçlarını yerinde görmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız hep bu yönde. Hacı Mehmet köyümüz en ücra köylerimizden biri. İlçe merkezine çok uzakta, ulaşılması gerçekten çok zor bir köy. Buradaki sıkıntılara seyirci kalamazdık. Kendi adımıza mutluyuz. Mülki idare amiri olarak mutluluğumuzun kaynağı, vatandaşlarımızı mutluluğudur. Bu köylülerimizin yüz yıllık hasretlerini giderdik ve bu da bize nasip olduğu için çok mutluyuz.”
-“Köprü köylüyü hayata bağlıyor”
Hacı Mehmet Köyü Muhtarı Davut Derince de köprü ile köylülerin asırlık hayalinin gerçekleştiğini bildirerek, köy ile tarım arazileri arasındaki dere üzerine inşa edilen asma köprünün, köylüleri hayata bağladığını ifade etti.
Derince, “100 yıldan beri köprümüz yoktu, çok zorluk çekiyorduk. Bostanımız ve arazimiz derenin diğer tarafındaydı. Kendi imkanlarımızla her yıl ağaçlarla yaptığımız köprüleri her yıl sel alıp götürüyordu. Kaymakamlığa müracaatta bulunduk. Bize köprü yaptılar. Emeği geçen Kaymakam İnci’ye teşekkür ederim” diye konuştu.
Köylülerden Orhan Derince ise köylerine çok güzel bir köprü yapıldığını kaydederek, yıllardır köprü için müracaatta bulunduklarını ancak taleplerinin yerine getirilmediğini anlattı.
Özellikle ilkbahar mevsiminde deredeki su miktarı artınca kendi imkanlarıyla yaptıkları köprünün sel sularına kapıldığına işaret eden Derince, “Hayvanlarımızı karşıya geçirirken bazıları suya düşüp telef oluyordu. Bu sene kaymakamımız sesimizi duydu ve köye güzel bir köprü yapıldı. Bu çileden kurtulduk. İnci’ye ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar