TMMO Kocaeli Şubesi başkanı İzmit tramvay projesi hakkında açıklama yaptı

TMMO Kocaeli Şubesinden İzmit tramvay projesi hakkında açıklama :Tramvay projesi hakkında açıklama yapan Makine Mühendisleri Kocaeli Şube Başkanı Ünal Özmural, “Aslında İzmit ulaşıma bakıldığında tarihi fırsatı Erenkaya döneminde kaybetti” dedi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı yeni kararla Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nde (TMMOB) idari ve mali denetim yapabilecek. Ayrıca TMMOB, yurtdışında gerçekleşen bir fuar için izin alacak. Büyükşehir Belediyesi’nin Otogar ile Seka Park arasında çalışacak olan ve 180 milyon TL’ye mal edilecek tramvay projesi için ise ilk kazma 2015’te atılacak ve 2016 da bitirilecek. Bu iki konuyla ilgili olarak sorularımızı cevaplayan Makine Mühendisler Odası Kocaeli Şube Başkanı Ünal Özmural sert açıklamalarda bulundu.
ERENKAYA DÖNEMİNDE KAYBEDİLDİ
Büyükşehir Belediyesi’nin Otogar ile Seka Park arasında çalışacak olan ve 180 milyon TL’ye mal edilecek tramvay projesi hakkında açıklama yapan Özmural, “İzmit esasında ulaşıma bakıldığında tarihi fırsatı Erenkaya döneminde kaybetti. İzmit’in içinden çıkarılan raylı sistem sonunda basit bir tadilatla raylı sisteme dönüştürülebilirken o sistem sökülüp yürüyüş yoluna dönüştürüldü. Bu şekilde tarihi fırsat kaçırıldı. Bunlarda seçim politikalarında böyle bir söz verdikleri için bunu yapıyorlar. Şuan yapılan battı çıktılar nasıl hala buranın trafiğini çözmediyse bu işte bu trafik sorununu çözmeyecek. Nedeni İzmit’in Lojistik merkez haline getirilmesi. Lojistik merkezin tüm taşımacılığı Kocaeli şehir merkezi içinden yapıldığı için bu proje İzmit’in trafik problemini çözmez” dedi.
TIR TRAFİĞİNE MAHKUM EDİLDİK
Derince Limanı Türkiye’nin en önemli limanlarından biri haline getirildi diyen Özmural, “Ancak Derince Limanına deniz yoluyla gelen ürünlerin büyük kısmı İzmit şehir içi trafiğinden yapılıyor. Tüm dünyada gelişmiş ülkelerinde deniz yolu ve demir yoluyla dağıtım yapılırken, bizde deniz ve demir yolu kullanılmıyor. Derince Limanı ve bunun etrafındaki limanlarda yurt içi ve yurt dışı taşımacılığının nasıl yapılacağı cevabı yoktur. Kocaeli halkı tır trafiğine mahkum edilmiştir. İzmit, Kocaeli trafiği incelendiği zaman en büyük yoğunluğun tır trafiğinden olduğunu göreceksiniz” dedi.
BU ANLAYIŞLA OLMAZ
İzmit’in içinden geçen mevcut demiryoluyla ilgili 2011 yılından beri Kocaeli halkı mağdur edildi diyen Özmural, “2015’te başlayacak deniyor ancak 4 yıl boyunca bu insanlar karayolunu kullanmak zorunda kaldı. İstanbul’la Anadolu arasındaki 130 yıldır hizmet eden raylı sistem artık hizmet edemez hale getirilmiştir. Demir yolu anlayışı Hızlı tren anlayışının ötesine geçememiştir. Ülke genelinde demiryolu anlayışı ise, “ demiryolu politikaları maalesef karayollarına kurban edilmiştir “ diye konuştu.
SAYISAL VERİLER VERDİ
Konuyla ilgili bazı sayısal veriler veren Özmural, “ Türkiye’de ki yük taşımacılığında demir yolu oranı yüzde 1’i bile geçmiyor. Karayollarında her sene 6 bin kişiyi yolda kaybediyoruz, 100 binin üzerinde yaralı var. Demiryollarında ölüm riski istatistiksel olarak bir milyar yolcu da kilometre başına 17 kişi. Karayollarında ise 140 kişi. Demiryollarında 17,7 metre genişliğinde elektrikli çift hatta taşıyabilecek yolcu miktarı karayolunda 6 şeritli otobanla sağlanabiliyor. Karayollarında bu işi yapabilmek için 2.7 kat daha fazla arazi kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Enerji olarak da demiryollarında 1 birim enerji kullanırken, karayolunda 3 birim havayolunda 5, 2 birim enerjiye ihtiyaç var. Yük taşımacılığında da demiryolunda 1 birim enerjiye ihtiyaç varken yük taşımacılığında 3 birim enerjiye ihtiyaç var. Tüm bu veriler varken tüm dünya demiryolu taşımacılığına ve yük taşımacılığında demir yolu ve deniz yoluna önem verilirken, Türkiye de karayoluna dayalı bir ulaşım ve taşıma politikası izleniyor olması bu vatana ihanettir” dedi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar