Atatürk Havalimanı resmen durdu

Atatürk Havalimanı resmen durdu :Olumsuz hava koşulları İstanbul’da son yılların en şiddetli kışlarından birinin geçmesine neden oluyor. Normalde saatte ortalama 60 uçağın iniş yaptığı Atatürk Havalimanı’na bugün kar dolayısıyla 1 saatte sadece 4 uçak indi. Atatürk havalimanı fiilen iptal oldu. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Atatürk Havalimanı yoğun hava muhalefeti dolasıyla fiilen kapalı, birçok yolcumuz elimizde olmayan nedenlerle mağdur oldu. Bütün yolcularımızdan özür diliyoruz” ifadelerine yer verdi.
Yoğun kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda uçak trafiğinde ciddi aksama yaşanıyor.
Zaman zaman tipiye çeviren kar yağışı nedeniyle Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekipleri pistleri kapatarak kar küreme araçları ile temizlik işlemi gerçekleştiriyor.
Bu durum hava trafiğinde yavaşlamalara neden oluyor. Alınan bilgiye göre, Atatürk Havalimanı’na son bir saat içinde sadece 4 uçak inebildi.
Bu uçaklar, Kuveyt, Cidde, Bahreyn ve Riyad’tan geldi. Normalde havalimanına bir saatlik inen uçak sayısı ortalama 60.


200 METRE KUYRUK
İstanbul’da etkili olan yoğun kar yağışı uçakların iniş ve kalkışını engellerken Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali check-in kontuarlarında bilet işlemleri de neredeyse durdu. Bir çok havayolu şirketinin seferlerini hava koşulları nedeni ile iptal etmesi ile kontuarlarda bilet işlemleri yapılmadı. Başka bir sefer için biletlerini değiştirmek isteyen yüzlerce Türk Hava Yolları yolcusu Atatürk Havalimanı’nda 200 metreye varan bir kuyruk oluşturdu. Şansı olanlar THY Bilet Satış Ofisleri’ne varabilirken engelli bir yolcu da yaşadığına isyan etti. Hamburg’a gitmek için gelen fakat uçamayan Nurettin Fırat isimli yolcu, “1,5 saat kuyruk bekledim. Engelli olduğumu söylediğim halde hiç kimse yardım etmedi. Hiç bir öncelik tanınmadı. ” dedi.

TOPÇU’DAN ÖZÜR TWEET’İ
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, sosyal paylaşım sitesi uzerinden yaptığı paylaşımda yoğun hava muhalefeti nedeniyle Atatürk Havalimanı’nın fiilen kapalı olduğunu açıkladı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar