İzmir Metrosu Bakanlıktan Üvey Evlat Muamelesi Gördüİzmir Metrosu Bakanlıktan Üvey Evlat Muamelesi Gördü : Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre Ulaştırma Bakanlığı İstanbul, Ankara ve Antalya’da metro projelerini üstlenirken Üçkuyular-Narlıdere ve Üçyol-Buca Metro hatlarını programına almadı. Bakanlar Kurulu, “şehir içi raylı ulaşım sistemi projeleri”ne ilişkin düzenlemede bir değişiklik yaparak, İstanbul, Ankara ve Antalya’daki raylı sistem projelerinin yapımını belediyelerden Ulaştırma Bakanlığı’na aktardı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, Bakanlar Kurulu’nun onayladığı şehir içi raylı ulaşım sistemi projeleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından üstlenilecek.

Karar ile İstanbul’da Yenikapı-İncirli metro hattı, Ankara’da AKM-Gar-Kızılay metro hattı ve Antalya’da Meydan Havaalanı-EXPO raylı sistem hattı yapımı Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi.

İZMİR YOK!
Karar ile bakanlığın İzmir şehir içi metro projelerini üstlenmemesi resmileşti. Buna göre bakanlık Üçkuyular-Narlıdere ve Üçyol-Buca Metro hatlarını programına almadı.

Ulaştırma Bakanlığı, 2015 yatırım programında İstanbul’un yarım kalan metro hatları için bu yıl 750 milyon lira, Ankara’nın metro hatları için ise 955 milyon lira kaynak ayırdı.

Bakanlığın Büyükşehir’den devraldığı Üçkuyular-Narlıdere ve Üçyol-Buca Metro hatları ise yatırım programına alınmadı.

TCDD Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştireceği 4.5 kilometrelik Halkapınar-Otogar Metro Hattı için bu yıl bütçeye 52 milyon 186 bin lira kaynak ayrıldı. Geçen yıl da Halkapınar-Otogar Metro hattı için kaynak ayrılmış ancak yatırıma başlanmamıştı.

Reklamlar