Hızlı treni dizel lokomotif çekti

Hızlı treni dizel lokomotif çekti :Türkiye genelinde birçok ilde olduğu gibi, Kocaeli’de de saat 10.35 sıralarında elektrikler kesildi. Yaklaşık 3 buçuk saat süren kesinti nedeniyle, YHT yolda kaldı. Esnaf ve sanayici çalışamadı. Eczacılar ilaç veremezken, hem yayalar hem sürücüler oldukça zor anlar yaşadı .

Türkiye genelinde sabah saat 10.35 sıralarında elektrikler kesildi. Kocaeli’nde de saat 10.35 ten itibaren yaşanan elektrik kesintinin hemen giderileceği düşünüldü. Ancak kesinti sonrasında olayın, bölgesel değil genel bir kesinti olduğu öğrenilince herkes büyük bir şok yaşadı. Kesintinin nedeni bilinmezken, çok sayıda vatandaş mağdur oldu. Kesintiyle ilgili olarak bilgi almak amacıyla 186’yı arayan vatandaşlar kimseye ulaşamadı.

HAYAT TAMAMEN DURDU

Elektrik kesintisi nedeniyle Kocaeli’nde üretim yapan fabrikalarda üretim durdu. Sanayi sitesinin esnaf ve çalışanları kapı önlerine çıkarak elektrik gelmesini bekledi. Birçok kavşakta çalışmayan trafik ışıkları nedeniyle hem sürücüler hem de yayalar sorun yaşadı. Birçok eczane recete ile gelen hastalarına ilaç veremedi. Son olarak Yüksek Hızlı Tren Sapanca civarında yolda kaldı. Küçük esnaf post cihazları ve yazar kasaları çalışmadığından iş yapamadı. Kocaeli’nde yaşanan kesinti nedeniyle yaklaşık 3 buçuk saat hayat durdu.

SEDAŞ’LA İLGİSİ YOK

Konu ile ilgili olarak Marmara Bölgesinde elektrik dağıtım işini yapan SEDAŞ yetkilileri hemen yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “TEİAŞ İletim hatlarında yaşanan sorun nedeniyle bölgemizdeki Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce İllerinde enerji kesintisi yaşanmaktadır. Yaşanan enerji kesintilerinin SEDAŞ elektrik dağıtım hatlarıyla herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır” denildi.

DİZEL LOKOMOTİFLER YHT’ LERİ GAR’A ÇEKTİ

Türkiye’de yaşanan elektrik kesintisi Yüksek Hızlı Tren’i de vurdu. 10.20 itibariyle Ankara’dan İstanbul’a gelen Yüksek Hızlı Tren, Sapanca’da mahsur kaldı. Yolda kalan treni Dizel Lokomotifler alarak İzmit Tren Gar’ına getirdi. Yolcular Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin otobüslerine bindirilerek gidecekleri yerlere ulaşımları sağlandı.

CİDDİ SIKINTI

Kocaeli’nde eczacılık yapan Şengül Oymak” Galiba yurt genelinde yaşanan bir sıkıntı var. Biz Eczacılar ile hastalarımızı da ciddi anlamda etkiliyor. Bildiğiniz üzere ilaçlarda fiyat yazmıyor. Kare barkod bulunuyor. Sisteme giremediğimizden işlem yapamıyoruz. Şu anda laptop ile sisteme bağlıyız ve ilaç veriyoruz. Ancak bu geçici bir çözüm. İnşallah bir an önce elektrikler gelir” dedi

SANAYİCİLER BEKLEDİ

Elektrik kesintisi nedeniyle, Kocaeli genelinde fabrikalarda üretim dururken, sanayi sitelerinde de çalışmalar durdu. Esnaf ve çalışanları kapı önlerinde oturup elektrik gelmesini bekledi. Bazıları ise elektriksiz eskiden olduğu gibi el gücü ile yapılabilen işleri yapmaya çalıştı. Sanayi sitesinde lastikçilik yapan Savaş Seyhan “ Elektrik gitti. Uzun süre gelmesini bekledik. Ancak gelmeyince el gücü ile lastikleri söküp takmaya başladık. İşler çok zorlaşıyor ve uzuyor. Mağdur olduk” dedi

TÜPLÜ LÜKSLE AYDINLATTI

İzmit’te bir iş yeri işleten Mustafa Elbasan ise çözümü eskiden sıkça kullanılan ve Lüküs olarak bilinen tüplü lambada buldu. Elbasan “ Ülke genelinde bu şekilde yaşanan bir kesinti görmedim. Bu çağda ülkemize yakışmayan bir olay. İnşallah bir an önce sorunu çözerler” dedi.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.