Zigana Tüneli ’de KİK BelirsizliğiZigana Tüneli ’de KİK Belirsizliği :Doğu Karadeniz’i Orta Doğu’ya bağlayacak olan tarihi ipek yolu üzerindeki Zigana Tünelinin ihalesi bir türlü yapılamıyor.
Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş iki firmanın Kamu İhale Kurumu’na (KİK) yaptığı başvurunun cevabının beklendiğini belirterek, “KİK’ten bir cevap gelmediği sürece mali tekliflerin ne zaman alınacağı belli olmaz. İhale süreci devam ediyor. Burada iki firma itiraz etmişti. KİK dosyayı komple incelendi ve 8 firma elendi. Tekrar itiraz ettiler. Kamu İhale Kurumu’ndan gelecek olan cevaba göre ihaleye kimin girip kimin giremeyeceği belli olacak. Ona göre ihale yapılacaktır. KİK’ten bir cevap gelmeden ihalenin ne zaman yapılacağına dair bir bilgi veremiyoruz” dedi.
Firmaların sürekli itiraz etmeleri nedeniyle süreç belirsiz bir şekilde uzarken, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Doç.Dr. Kemalettin Aydın Zigana Tünelindeki sürecin yeni bir boyut kazandığını, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Elbeyi Gergin Zigana Tünelindeki sürecin siyasi iktidar ve mahalli idare tarafından bir an önce sonuçlandırılmasını beklediklerini, Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD) Şube Başkanı Murat Akçay ise ihalenin birileri tarafından mı engellendiğini sorguladı.
KİK’İN CEVABI BEKLENİYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 12 Ekim 2014 tarihinde Gümüşhane’den müjdesini verdiği ve 29 Ocak’ta ihale teklifleri alınan yeni Zigana tünelinde ihale bir türlü gerçekleştirilemedi. Zigana Tüneli ihalesinde daha önce yeterlilik alamadığı için itiraz ederek Kamu İhale Kurumuna (KİK) başvuran firmanın itirazının reddedilmesinin ardından iki firma daha Karayollarına başvurarak ihaleye teklif vermek istemiş, Karayolları Genel Müdürlüğü bu iki firmaya da yazı yazarak ihaleye teklif veremeyeceklerini iletmişti. Karayollarından olumsuz cevap alan bu iki firma bu kez de KİK’e başvurarak, yeterlilik almak isteyince, 8 Nisan’da alınacak teklifler alınamadı.
Yeterlilik alamayan iki firmanın Kamu İhale Kurumuna (KİK) müracaat ederek ihaleye teklif vermek istediklerini iletmesiyle yeni bir boyut kazanan ihaleyle ilgili açıklamalarda bulunan, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Doç. Dr. Kemalettin Aydın, “Evet iki firma daha teklif vermek için Karayolları Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmıştı. Bu iki firmaya Karayolları Genel Müdürlüğü ihaleye teklif veremeyeceklerini bildirmişti ancak bunun üzerine bu iki firma KİK başvurarak yeterlilik istedi. Bu nedenle Zigana tünelindeki süreç yeni bir boyut kazandı. KİK’ten gelecek cevaba göre Zigana tüneli ihalesi yeniden yapılacaktır.” dedi.
“SİYASİ VE MAHALLİ İDAREDEN ACİLEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gümüşhane’de müjdesini verdiği Zigana Tünelinin Gümüşhane’nin olmasa olmazı olduğunu söyleyen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Elbeyi Gergin “Tünelin önünde engel varsa bu engellerin bir an önce çözülerek acilen ihale edilmesi gerekir. Ne gibi pürüzler var bilemiyoruz. Çözülemeyen bir şey varsa Başbakanımız Ahmet Davutoğlu bu hafta sonu Gümüşhane’ye geliyor. Başbakanımızın geliş programında tünelin görüşülmesi bekliyoruz. Tünelin Milletvekilimiz Kemalettin Aydın’ın da gündeminde olduğunu biliyoruz. Sonuca gitmemiz için siyasi iktidar ve mahalli idareden bir an önce çözülmesini acilen talep ediyoruz .” dedi.
“ZİGANA TÜNELİ OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”
Toplam 12,9 kilometre uzunluğundaki Zigana Tünelinin Gümüşhane’nin olmazsa olmazı olduğunu belirten GÜSİAD Gümüşhane Şube Başkanı Murat Akçay ise hava ve deniz ulaşımının olmadığı, demir yolunun da ne zaman yapılacağının bilinmediği Gümüşhane’de Zigana tünelinin ulaşımın can damarı, olmazsa olmazı olduğunu söyledi.
Zigana tünelinin yatırım ve turizmin önündeki engellerin başında geldiğini kaydeden Akçay, bölgede yapımı süren ve Zigana ile eş zamanlı başlanacağı söylenen Salmankaş, Ovit ve Kop tünellerinin bitirilmek üzere olmasına karşın Zigana’nın henüz ihale bile edilememesinin Gümüşhane’de gelişimin önündeki en büyük engellerden birisi olduğunu kaydetti. Akçay, bu ihalenin bir türlü yapılmasının birileri tarafından mı engellendiğini sorgulayarak, bu işin sonuna kadar takipçisi olacaklarını bir kez daha yineledi.
zigana-tuneli-kik-belirsizligi

Reklamlar