150 Milyon Liralık Karayolu Yatırımı150 Milyon Liralık Karayolu Yatırımı :Tunceli-Pertek karayolunun 33 kilometrelik güzergahındaki çalışmaların tamamlanmasıyla Tunceli-Elazığ arası ulaşım 1,5 saatten 50 dakikaya düşecek.
Tunceli Valisi Osman Kaymak, yaklaşık 150 milyon liraya mal olacak Tunceli-Pertek karayolundaki çalışmaların tamamlanmasıyla Tunceli-Elazığ arası ulaşımın 1,5 saatten 50 dakikaya düşeceğini söyledi.
Tunceli’de Çözüm Süreci ile oluşan huzur ortamının ardından yatırımlar devam ediyor. Karayolları Genel Müdürlüğü 8. Bölge Müdürlüğünce Tunceli-Pertek karayolunda başlatılan çalışmalar da aralıksız sürdürülüyor.Vali Kaymak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pertek yolunun Tunceli açısından çok önemli olduğunu belirterek, “Tunceli’nin belki hayati yollarından biri olacak. Tunceli’den Elazığ’a 1,5 saatte gidiyoruz, bu yolun tamamlanması halinde bu süre yaklaşık 50 dakikaya düşmüş olacak” dedi.Mevcut yolun çok sağlıklı olmadığını dile getiren Kaymak, “Çalışmaların tamamlanmasının ardından insanların hayatı büyük oranda kolaylaşmış olacak. Yolun, 2016’nın altıncı ayında tamamlanması planlanıyor. Çok büyük bir çalışma. 150 milyon liraya yakın bir para harcanacak” ifadelerini kullandı.- Tunceli-Pülümür yolu da projelendirildiYoldaki çalışmaların tamamlanmasının ardından Pertek köprüsünün de yapılması gerektiğine dikkati çeken Kaymak, şöyle konuştu: “Köprünün de yapılmasıyla yolumuz 40 dakikaya düşmüş olacak. Tunceli-Pülümür yolu da projelendirilmiş, ihale onayı bekliyor. Karayollarından edindiğimiz bilgilere göre, onun da maliyeti yaklaşık 800 milyon civarında. Büyük işler bunlar. Bu yolun da çalışmalarının başlaması halinde Tunceli tam bir ulaşım aksı üzerinde bulunacak ve Tunceli’deki hareketlilik artacaktır. Bu hareket de Tunceli’nin ekonomisine, gelişimine katkı sunacaktır. Bundan dolayı gerçekten hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.” Vali Kaymak, amaçlarının terörle anılan Tunceli’yi bundan sonra ulaşımıyla ve gösterdiği gelişimle anılan bir il haline getirmek olduğunu söyledi.
Karayolları Genel Müdürlüğü 8. Bölge Müdürlüğü Kontrol Şefi Tarkan Altuntaş da yolun 3 şeritli olacağını ifade etti.Projenin Tunceli açısından önemine değinen Altuntaş, Tunceli-Elazığ güzergahının 65 kilometre kısalmasını sağlayacak yolun ülke ekonomisine de büyük kazançlar sağlayacağını dile getirdi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.