Bursa yerli üretim tramvay ve metro vagonu ile 302 milyon TL kar ettiBursa yerli üretim tramvay ve metro vagonu ile 302 milyon TL kar etti :Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşım konusunda yerli üretim tramvay ve metro vagonlarını tercih ederek 302 milyon TL kâr elde etmeyi başardı

Bursa Büyükşehir’in desteği ile tramvay ve metro vagonu üretmeye başlayan Durmazlar firması, yerli tramvayları Avrupa’dan alınanların yarı fiyatını mal etti. Bombardier firmasından alınan vagonların tanesine 3 milyon 121 bin euro ödenirken, Durmazlar’ın bir vagon için 1 milyon 634 bin euro teklif vermesi araç başına yüzde 50’ye yakın tasarruf edilmesine imkân sağlayacak. Büyükşehir Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar, 117 milyon 837 bin 600 euro teklif vererek Avrupalı firmaların egemenliğine son verdi.

DURMAZLAR FARKI
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yerli markayı tercih ederek 302 milyon TL’lik tasarruf yaptıklarını da dile getirdi. Aynı sayıda tramvay ve vagon üretimi için daha önce çalıştıkları firmanın 622 milyon TL fiyat çıkardığını, yerli araçların tercih edilmesiyle birlikte bu oranın 320 milyon TL’ye düştüğünü vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa, 302 milyon TL kara geçti. Ödeyeceğimiz faizler hariç, sadece Bursa’nın kârı bu. Herhangi bir sıkıntı yaşandığında, tüm imkânlarıyla imalatçı firma da burada. İnşallah bundan sonra Türkiye de bu rahatlığı yaşayacak” dedi.

 

Reklamlar