İstanbulda trenimi istiyorum eylemiİstanbul’da trenimi istiyorum eylemi :Küçükçekmece’de “Trenimi İstiyorum” eylemi yapıldı. Halkalı-Gebze arasındaki demiryolunun Marmaray projesine bağlanması çalışmaları nedeniyle Kazlıçeşme-Halkalı arasındaki hat 1 Mart 2013 tarihinde durdurulmuştu. Önümüzdeki ay içinde açılması planlanan hat üzerinde herhangi bir çalışmaya başlanmadığı öne sürülüyor.

“AKP İKTİDARI DEMİRYOLU KONUSUNDA TAM BİR FİYASKO”

Küçükçekmece Tren İstasyonu önünde açıklama CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “Aslında ulaşıma baktığımız zaman, AKP iktidarının vatandaşı bu noktada sıfırladığı ortaya çıkıyor. Yani vatandaşlar demiryolu ulaşımı konusunda mağdur edilmiş durumda. AKP iktidarı demiryolu konusunda tam bir fiyasko, beceriksizlik ortaya koymuş durumda” diye konuştu.

Hat üzerinde bulunan ve yere devrilen proje bilgi levhasının üzerine de çıkan Oran, projenin bazı bölümlerinin yapımının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini söyleyerek, “Buna da ayrı bir araştırma için bakıyoruz. Kimseye sormadan, bilgi vermeden İBB’ye devretmişler. Bu da ayrı bir soru işareti. Neye göre, kime göre, kaç paraya veriyorlar? O kadar kamu zararı var ki, anlatılamaz” şeklinde konuştu.

“ARKEOLOJİK ÇALIŞMA YAPILIYOR AMA NİÇİN YAPILDIĞI BELLİ DEĞİL”

Partililerle birlikte hat üzerinde bir süre yürüyen Oran, burada bir kazı çalışmasına rastladı. Herhangi bir bilgilendirme tabelasının olmadığı çalışmaları izleyen Oran, gazetecilerin soruları üzerine, şunları söyledi: “Şöyle bir bakıyorum; etrafta tabela yok, sorumlu yok, yetkili yok. Hakikaten Demiryolları’nın Türkiye açısından gelmiş olduğu somut bir durum. Acı bir durum. Arkeolojik çalışma yapılıyor ama niçin yapıldığı belli değil. Türkiye ve İstanbul yönetilemiyor. İstanbul’un göbeğinde böyle bir manzara, utanç verici bir manzara.”

İşçilerin çalışmayı bir süre durdurduğu kazı çalışmalarının başında olduğu öğrenilen ve “sözleşmeli arkeolog” olarak görev yaptığını söyleyen bir kadın ise gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine, “Bizim denetimimiz sonucunda çalışıyor. Kendi başlarına çalışmıyorlar. Yönlendirmelerimizle çalışıyorlar” dedi.

Reklamlar