Demir yolu sektörüne güç katıyoruz

Demir yolu sektörüne güç katıyoruz :Demir yolu sektörüne yaklaşık 70 yıldır güç, veri, sinyal bağlantı konnektörleri, cihaz bağlantı konnektörleri ve ethernet switch çözümleri sunan Harting`in Türkiye ayağında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Harting Türkiye Ülke Satış Müdürü Tahir Yıldırım ile son projelerinden başlayıp demir yolu sektöründe yaşanan sorunları değerlendirdik.


Harting fabrikalardaki güç ve data uygulamaları veya makina ya da networkler için kablo aksesuarları olduğu kadar network komponentleri, cihaz terminalleri ile elektrik ve elektronik konektörler de geliştiriyor, üretiyor ve satıyor. Ürünler endüstriyel elektronik ve komünikasyonda olduğu kadar fabrika mühendisliği ve mekanik mühendislik, fabrika otomasyonu, güç üretimi ve dağıtımı alanlarında da kullanılıyor.

Bir aile firması olan Almanya merkezli Harting firmasının yapısından ve dünyadaki yerinden bahseder misiniz?

Harting 2. Dünya Savaşı sonrası 1945 yılında Almanya’nın kuzeyinde temelleri atılmış ve bugün Alman endüstrisini ve kalite anlayışını en iyi temsil eden firmalar arasında gösterilen, servis verdiği alanlarda küresel bir güç haline gelmiş ve devrimsel tasarımları ile sektörü şekillendiren çok önemli bir organizasyondur. Kalite ve müşteri memnuniyetini felsefesi haline getiren Harting Ailesi bu çerçevede kendi isimlerini taşıyan şirketimizi bağımsız bir aile şirketi olarak korumak kararlarını şirket hedefleri arasında saymaktadırlar. 2. ve 3. kuşakların bizzat yönetimde yer aldığı Harting, 32 ülkede iştiraki bulunan 5 adedi Almanya’da olmak üzere 10 adet üretim lokasyonuna, 8 adet Ar-Ge lokasyonuna sahip küresel bir şirket olmayı başarmıştır. Biz dünyada ilk karesel endüstriyel konnektörü tasarlayan ve üreten firmayız. Han ismi Harting Norm’un kısaltılmış şeklidir. Karesel konnektörün makinadan enerjiye, ulaştırmadan otomasyona birçok endüstriye sağladığı çok büyük faydalar var. Harting Teknoloji Grubu içinde yer alan, Harting Connectivity and Networks; Bağlantı Teknolojileri ve Ağlar şirketi olarak üç ana faaliyet alanımız var. Installation Technology, kurulum teknolojileri segmentinde Han konnektör ailemiz ve endüstriyel bağlantı ürünlerimiz, Automation IT segmentimizde aktif ve pasif endüstriyel ethernet ürünlerimiz, anahtarlama ve kablolama ürünleri, endüstriyel RFID çözümleri, üçüncü olarak device connectivity, cihaz bağlantı segmentimiz, baskılı devre konnektörlerimiz, DIN, Metric, D-Sub, BTB ve giriş/çıkış arabirim konnektörlerimiz, IP 67, IP 69 dış mekan bağlantı ürünlerimiz bulunuyor.

Harting’in ülkemizdeki yapılanması ne zaman gerçekleşti?

Harting Türkiye, diğer 40 ülkede olduğu gibi Alman menşeili Harting firmasına bağlı olarak 2010 yılından beri Türkiye’de 7 kişi ile hizmet vermektedir. Lokal bir firma olduğumuz için ürünlerimizi Türkiye teslim olarak faturalandırıyor ve teslim ediyoruz. Satış organizasyonumuz İstanbul merkez ofis olmak üzere Kuzey, Batı ve Merkez-Doğu şeklinde Türkiye geneline yayılmıştır. Hem bayi,hem de direkt satış kanallarımız mevcuttur.

Makinadan enerjiye, ulaştırmadan otomasyona birçok alanda çözüm sunuyorsunuz? Ürün gruplarınız arasında neler bulunuyor?

Harting makina ve otomasyon, network, güç ve veri uygulamaları için elektrik ve elektronik konnektör, cihaz sonlandırma ürünleri, kablo ve kutu çözümleri geliştiren, üreten ve satan bir firmadır. Bu ürünler mekatronik ve tesisat mühendisliğinde, fabrika otomasyonunda, enerji üretiminde ve dağıtımında bunlar ile beraber endüstriyel elektronik, telekomünikasyon, profesyonel medya yayıncılığı, demir yolu ve yenilenebilir enerji sektörlerinde kullanılmaktadır.

Ürünlerimizi üç ana başlık altında topluyoruz: Bunlardan ilki endüstriyel bağlantı çözümleri, bu başlık altında maksimum IP69K koruma seviyesine sahipstandard güç, veri ve sinyal konnektörleri bulunuyor. Bu grupta Harting’i farklı kılan ve firmalara da büyük katma değer sunan modüler ürünlerimiz bulunuyor. Harting Han Modüler serisi ile güç, veri ve sinyalin aynı konnektör içinde taşınabildiği ve tasarımı tamamen müşterinin ihtiyacına göre şekillenebilen bir bağlantı yapısı oluşturulabiliyor. Endüstriyel bağlantı çözümleri grubunda özellikle güç elektroniğine direk hitap eden akım sensörlerimizde mevcuttur. İkinci ürün grubumuz ise PLC, endüstriyel bilgisayar, yolcu bilgilendirme sistemleri, Ethernet switch, I/O birimleri, bağlantı ve sensör kutuları, PCB’ler gibi akla gelebilecek her türlü cihaz ve alt ekipmanlarda kullanılabilen konnektörler ve kablolardır. Son ürün grubumuz ise akıllı network çözümleri başlığı altında endüstriyel ethernet switch ve buna bağlı aksesuarlar ile UHF RFID donanım ve yazılım çözümleri ve yeni geliştirdiğimiz akıllı şebekelerin alt yapısında kullanılan akıllı enerji yönetim sistemidir.

Peki, demir yolu konusunda hizmet sunduğunuz ne gibi ürünleriniz var?

Harting demir yolu sektörüne yaklaşık 70 yıldır az önce bahsettiğimiz başlıklar altında güç, veri, sinyal bağlantı konnektörleri, cihaz bağlantı konnektörleri ve ethernet switch çözümleri sunmaktadır. Bunlarla birlikte biz demir yolu sektörüne kullanıcıya özel hazır kablolama ve kutu çözümleri ile birlikte test-tasarım hizmetleri de vermekteyiz.

Ürünlerimiz hem demir yolu alt yapısında sinyalizasyon gibi alanlarda, hem de araç üstünde kullanılmaktadır. Bir demir yolu aracının drive deskten araç üstü ve altı bağlantılarına kadar hemen hemen her bölümüne çözüm sunmaktayız. Daha detaylı bahsedecek olursak, CER/besleme grubu altında motor, fren, traction konvertör, yardımcı güç ünitesi, fren ve iklimlendirme birimlerine bağlantı çözümleri sunuyoruz. Tren kontrol ve hayati data haberleşmesi başlığı altında güvenlik sensörleri (aks hızı, sıcaklık..), tren hareket kontrol ve fren haberleşmesi, MVB, WTB, ethernet gibi tren bus haberleşmesi, tren kontrol yönetimi ve GSM-R haberleşme sistemleri için de bağlantı çözümleri sunmaktayız. Ayrıca yolcu bilgilendirme ve eğlendirme başlığı altında CCTV, anons ve internet sistemleri için de bağlantı uygulamalarımız bulunuyor. Son günlerde raylı ulaşım alanında daha çok yoğunlaştığımız, özellikle araç takip ve bakım uygulamalarında kullanılan RFID çözümlerimiz de sektörde Harting’i ayrıcalıklı kılan uygulamalarımızdan biridir.

Demir yolu sektörüne sunduğunuz bu çözümler, onlara ne yönde fayda sağlıyor?

Harting olarak müşterilerilerimize karşı “insan için teknoloji” görüşünü benimsedik ve odağında insanı tutan yatırımcı bir firma vizyonu ile hizmet veriyoruz. Bahsettiğim ilkeler doğrultusunda demir yolu sektörü yatırımcısına, araç üreticisine, işletmecisine, belediye ve devlet kuruluşlarına bağlantı çözümlerimiz vasıtası ile modülerlik, yüksek güvenlik ve uzun ömür sağlayarak hem üretim, hem bakım-servis, hem de işletme süreçlerinde tasarruf sağlıyoruz.

Talep edilen ürünleri, müşterilerinize teslim süreniz ne kadarlık bir dönemi kapsıyor?

Ürünlerimiz dört, altı haftalık teslim süreleri ile beraber tedarik ediliyor. Aynı zamanda bayilerimiz vasıtası ile ürünlerimizin bulunabilirliğini artırmaya çalışıyoruz.

Satış sonrası hizmette problem yaşıyor musunuz?

Daha önceleri problem olarak gördüğümüz bazı durumları artık hizmet kalitemizi artırma adına bir fırsat ve ders olarak görüyoruz. Dolayısıyla elbetteki yaşayan bir kurum olarak bu tür durumlar ile karşılaşıyor ve bu durumları CRM yazılımımız vasıtası ile kayıt altına alıp hızlıca çözüm yoluna gidiyoruz.

Demir yolu sektörüyle çalışmanın size getirileri nedir?

Demiryolu sektörü özellikle 2023 vizyonu ile beraber hızlanmaya ve dikkat çekmeye başladı. Dolayısıyla dikkat çeken bir sektörde bulunmak marka bilinirliğimiz adına pozitif katkılar oluşturdu.

Sizce Türkiye’deki demir yolu sektörüne hizmet sunan firmaların bilgi ve tecrübesinin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Sektörde regüle edici ve aynen enzim gibi süreçleri hızlandıracak otoritelerin eksikliğinden dolayı doygunluğa ulaşmış gibi görünen bir portre var; ama demir yolu sektöründe standardların dünya ölçeğinde oluşturulması ve ilgili yatırımcı ve üreticilere bu bilgilerin aktarılması ile beraber bu sanal durumun ortadan kalkacağına inanıyorum.

Demir yolu sektörü özellikle 2023 hedefleri doğrultusunda önem teşkil ediyor. Siz bu pazarı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz Harting Türkiye olarak tüm dünyada olduğu gibi demir yolu sektörünü ilgilendiren tüm kanallarda varız ve bakış açımızı Türkiye merkez olmak üzere bölgeye yönlendiriyoruz. Dolayısıyla sektörümüzün yolunun açık olduğuna ve ciddi fırsatlar barındırdığına inanıyoruz.

Sektörünüzde size göre en büyük problem nedir?

Standartlar konusunda hem yatırımcı, hem üretici firmalar tarafında sektörel olarak eksikliklerimizin olduğunu düşünüyoruz. Fakat bu eksikliklerin gelişen teknoloji ve iş güvenliğine, kaliteye verilen önemin artmasıyla birlikte giderilebileceğine inanıyoruz.

Standartlar konusunda sizce ne gibi çözümler gerekiyor?

Standartları bir zorunluluk, bir pazarlama argümanı ya da gereksiz belgeler olarak görmek yerine odağına insanı koyan bir yol haritası olarak görmek faydalı olacaktır. Dolayısıyla içinde “niye, ne için, nasıl” sorularının olduğu bir bilgi paylaşımı yöntemiyle bu standartları benimsemek ve uygulamak gerekmektedir. Aynı zamanda üretimden satışa, işletmeden bakıma tüm süreçlerde adım adım kişilerin insiyatif almasını engelleyerek denetlenmesi gerekmektedir.

Son dönemde demir yolu sektörü için yaptığınız en son proje nedir? Kısaca bilgi verir misiniz?

Durmazlar firmasının yapmış olduğu çift yönlü tramway ve HRS araçlarının konnektölerini biz tedarik ediyoruz.

İleriye yönelik projeleriniz ve gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz? 2015 beklentileriniz, 2016 hedefleriniz nelerdir?

2015 yılı son dönemine girdiğimiz bu süreçte hedeflerimiz ile paralel büyümemizi sürdürüyoruz. Artan demir yolu projeleri, çözüm sağlayıcı iş modelimiz ve sahip olduğumuz IRIS gibi standartlar ile önümüzdeki dönemde hızlı büyümemizi, komponentten alt sistem sağlayıcıya çevirerek sürdüreceğiz.

TAHİR YILDIRIM KİMDİR?
Karaman’da 1978 yılında doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Karaman’da tamamladı. 2001 yılında da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu. Yaklaşık 12 yıldır güç elektroniği, makina&otomasyon ve raylı ulaşım sektörlerine hizmet veriyor ve şu an Harting Türkiye’de Ülke Satış Müdürü olarak görev yapıyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar