Aralık’ta Şeb-i Arus ‘u Hızlı Trenle Yakalayın

Aralık’ta Şeb-i Arus ‘u Hızlı Trenle Yakalayın :İnanç turizminde ülkemizin öne çıkan şehirlerinden Konya, Mevlana’ya özgü müzeleri, Selçuklu döneminden kalma medreseleri, Cami ve türbeleri ve yeşillik alanlarıyla görülmeye değer bir yer.

Yurt içi turlar arasında başı çeken Konya, Aralık ayında gerçekleşen Şeb-i Arus töreniyle de büyük ilgi görmekte. Bu sebeple bu töreni görmek isteyenler için çeşitli turlar yapılıyor. Şeb-i Arus turu ile Mevlana’nın anısına düzenlenen törene katılma fırsatı yakalarken, Konya’nın birçok güzelliğini keşfetme imkanı buluyorsunuz.

Şeb-i Arus turuna katılmayı düşünenler için iki ulaşım seçeneği bulunuyor. Konya’ya uçak veya hızlı trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Hızlı treni tercih edecekseniz, İstanbul Pendik Tren Garı’ ndan hareketle yaklaşık 4 saat 21 dk süren bir yolculuğun sonunda Konya’ya varabilirsiniz.

Gezinize Mevlana Müzesini ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Müzede Mevlana Celaleddin Rum – i ve diğer Mevlevilerin mezarlarının yanı sıra Huzur – u Pir, Semahane ve Mescid yapısını ve bu yapılarda sergilenmiş Sandukalar, Sakal – ı Şerif, Mesnevi ve Divan – ı Kebir gibi yazma eserleri görebilirsiniz.
Matbuah adı verilen Mutfak binası ve Derviş hücreleri ile bu hücrelerde sergilenen Mevlevi yaşantısı hakkında ipuçları veren değerli eşyalar ise müzede görülebilecekler arasında.

Alimlerin Sultanı anlamına gelen Sultan’ ul Ulema’ nın yani Hz. Mevlana’ nın Babası Bahaddin Veled’ in mezarı da görülmeye değer yerlerden. Konya gezinizde Sultan Selim Cami, Üçler Mezarlığı ve Yusufağa Kütüphanesi’ni de mutlaka ziyaret edin.
Bu kadar gezmek yeter, biraz da karnımız doysun diyorsanız, öğle yemeği için şehrin ünlü restoranlarından Kebapçı Şükrü’ye uğrayın. Burada yöresel Konya lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Yemekten sonra Hz. Mevlana’ nın hayatında önemli bir yere sahip 13. Yüzyılın en değerli şahsiyetlerinden biri olan Şems – i Tebriz – i Türbe ve Camisini ziyaret edebilirsiniz. Selçuklu döneminden kalma özgün eserleri ve medreseleri de atlamayın.

Doğayla baş başa kalıp biraz dinlenmek için Meram Bağları’na rotanızı çevirin. Buradan dönüşte Hz Mevlana’ nın Aşçısı Ateşbaz Veli Türbesi’ne de uğrayabilirsiniz. Sonrasında otelinize dönüp biraz dinlenerek akşam için hazırlanın. Akşam yemeğinin ardından otelinizden ayrılarak Şeb-i Arus törenini izlemeye gidebilirsiniz. Mevlana’yı anma töreninde Tasavvuf müziği eşliğinde Semazenlerin gösterilerini izleyerek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

İkinci günkü duraklarınız Alâeddin tepesi, Aya Eleni Kilisesi ve Karatay Medresesi olabilir. Alâeddin tepesi üzerinde tüm şehre tepeden bakarak müthiş bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz. Selçuklu Dönemi’nden kalma Karatay Medresesi de görülmeye değer bir yapı.

Anadolu’ nun erken Hristiyanlık döneminin önemli merkezlerinden biri ve eski bir Rum yerleşkesi olan Sille’de ilgi çekici duraklardan. Burada Aya Eleni Kilisesini ziyaret edebilirsiniz.

Sille’de bulunan restoranlardan birinde öğle yemeği molası vererek şehrin yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. Yemek sonrası çarşıya çıkıp sevdiklerinize hediyelik eşyalar almayı unutmayın.

İkinci günün akşamında tren garına giderek YHT’ nin 17:55 treni ile İstanbul’ a hareket edebilirsiniz. Konya’ya daha önce hiç gitmediyseniz ve tasavvufa ilginiz varsa Şeb-i Arus turlarına katılmanızı öneririz. Şeb-i Arus turları kapsamında hem Mevlana ve Şems – i Tebriz – i’ye özgü yapıları görebilir, hem de Konya’nın güzellikleriyle tanışabilirsiniz.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.