İngiltere’de protestocular mültecilere destek için tren garı bastı

İngiltere’de protestocular mültecilere destek için tren garı bastı :İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan uluslararası tren istasyonu Kings Cross St Pancras, ülkeye giriş yapmak isteyen tüm mülteci ve göçmenlere sınırların açılmasını talep eden No Borders (Sınırsız) isimli gruptan protestocular ile polis arasında yaşanan çatışmalara sahne oldu.


Fransa’nın Calais kentindeki kamplarda insanlık dışı koşullarda yaşayan ve her gün Manş tünelini yürüyerek aşmaya ya da mültecilerin yaşam koşullarının daha iyi ve çalışma imkanlarının daha yüksek olduğu Londra’ya giden Eurostar trenlerine kaçak olarak binmeye çalışan mültecilere destek vermek isteyen 150 kadar protestocu, Kings Cross St Pancras istasyonunun girişinde oluşturulan polis barikatını aşmayı başararak içeri daldı.

Ancak polis kısa sürede saflarını yeniden organize etmeyi ve protestocuları Eurostar trenlerinin kalktığı platformlara ulaşmalarından önce durdurmayı başardı.

Polis tarafından istasyondan dışarı çıkartılan protestocular istasyonun yakınlarındaki Granary meydanında slogan atmaya ve konuşmalar yapmaya bir süre daha devam etti.

Protesto gösterisine Pink Floyd müzik grubunun gitaristi David Gilmour’un oğlu Charlie Gilmour da katıldı. 25 yaşındaki oğul Gilmour 2010 yılında da öğrenci eylemlerinde aktif rol oynadığı için hapsedilmişti.

DUMAN BOMBALARI ATTILAR

Londra Ulaşım Polisi (London Transport Police) konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Akşam saat altı sıralarında bir grup protestocu St Pancras Tren İstasyonuna geldi ve barışçıl bir şekilde eylemlerini gerçekleştirmeye başladı. Ancak bu sırada bir grup daha olay yerine ulaştı ve problem yaratmaya başladı. Polis memurlarına duman bombaları atıldı. Bu grup polis tarafından dağıtıldı ve polis memurları halen istasyonda bulunuyor” dedi.

Yetkililer eylem sırasında hiç bir gözaltı yaşanmadığını ve ne protestocuların ne de polis memurlarının yaralanmadığını da belirtti. Mültecilere destek verme amaçlı benzer bir protesto gösterisi Cumartesi günü de Paris’teki Place des Fetes istasyonunda gerçekleştirilmişti.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar