İstanbul’dan Sofya’ya hızlı tren projesi

İstanbul’dan Sofya’ya hızlı tren :Davutoğlu, Türkiye ile Bulgaristan birbirleri ile entegre olmuş iki komşu ülkedir.Yolların, hızlı trenlerin, hava ulaşımının artışıyla komşuluk ilişkilerinin daha da gelişeceğine inanıyoruz.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Lütfi Kırdar kongre Merkezi’nde Bulgaristan başbakanı Boyko Borisov ile basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu konuşmasında terörün insanlık suçu olduğunu söyledi. Davutoğlu Bulgaristan başbakanı Boyko Borisov’u Türkiye’de misafir etmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Türkiye ile Bulgaristan’ın birbirleri ile entegre olmuş iki komşu ülke olduğunu vurgulayan Davutoğlu İstanbul’dan Sofya’ya gidecek hızlı tren projesine de değinerek ortak yatırımları ele aldıklarını söyledi. .

“Türkiye ile Bulgaristan yakın işbirliğini sürdürecektir.Türkiye ile Bulgaristan birbirleri ile en çok entegre olmuş iki komşu ülkedir. Yollarımız insanlarımız hepsi birbiri ile bir bütünlük teşkil etmektedir. Ortak yatırımları ele aldık. Özellikle İstanbul’dan Sofya’ya gidecek hızlı tren projesi ve otoyol bağlantısı konusunda atılan adımlardan büyük memnuniyet duyduğumuzu bir kez daha teyit ettik. İnşallah seçimlerden hemen sonra da Türkiye ile Bulgaristan arasındaki yüksek düzeyli işbirliği konseyi mekanizmasının ikincisini Bulgaristan’da gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Davutoğlu, İstanbul ile Sofya’yı birleştirecek otoyolun bir kısmının açılışında da bulunmaktan büyük bir onur duyacağını belirtti. “Ticaret hacmimiz 5 milyar dolar civarında, en kısa zamanda 10 milyar dolara ulaşacağımızı ümit ediyorum. Bulgaristan’daki Türk yatırımlarının ve Türkiye’deki Bulgaristan girişimlerinin büyük ivme kazanacağına inanıyorum. Sayın Borisov yakın dostumuz olarak ilişkilerimize ivme katmak için yoğun çaba içinde oldu. Yolların, hızlı trenlerin, hava ulaşımının artışıyla insanlarımız arasındaki komşuluk ilişkilerinin daha da gelişeceğine inanıyoruz. Bulgaristan’daki soydaşlarımız bu dostluk halkasının en önemli unsurlarından biridir. Bundan sonra da Türkiye ile Bulgaristan vatandaşları hem bölgemizde hem de dünyanın her yerinde dost ve komşu olmaya devam edecekler” dedi.


Demiryolu Haberleri Ara

2 Comments

  1. Sadece Bulgaristan değil, Aynı zamanda Dedeağaç ve gümülcine üzerinden Selanik’ e varacak Bir YHT hattı da plnlanmalıdır

  2. İyi günler ve iyi çalışmalar İzmir Ankara YHT ne zaman hizmete açılacak

Yorumlar