3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesinde Geri Sayım Başladı

3 katlı tünel ihalesinde geri sayım başladı :Türkiye’nin vizyon projelerinden 3 Katlı İstanbul Tüneli için 23 Aralık’ta düzenlenecek ihaleye katılmak üzere yerli ve yabancı 16 şirket şartname aldı.


Marmaray, Avrasya Tüneli, 3. Köprü, 3. Havalimanı gibi projelerle ulaşım sektöründe, gelişmekte olan ülkelere rol model olan Türkiye, bir mega projenin daha ihalesini gerçekleştiriyor. Türkiye’nin en kalabalık nüfusuna sahip olan İstanbul’un trafiğini rahatlatmak amacıyla hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi 23 Aralık’taki yapılacak. İhale için bugüne kadar 16 firma şartname satın aldı.

Avrupa ve Asya birleşiyor

Boğazın altından geçecek tünelde, iki karayolu ve metro yolu yapılacak. Tünelin büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin bir ayağı, E-5 aksında İncirli’den başlayan ve boğazdan geçerek Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan metro sisteminden, ikinci ayağı ise TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı’ndan başlayan ve denizden geçerek Çamlık Kavşağı’na bağlanan 2×2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.

5 yıl içinde hizmete girecek

  1. Havalimanı gibi Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası’nda İncirli’den, Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Tünelin açılmasının ardından Anadolu Yakası’ndaki birçok ilçede emlak fiyatları tavan yapacak.

Günde 6.5 milyon yolcu taşıyacak

Tünelin tamamlanmasıyla Avrupa Yakası’nda Hasdal Kavşağı’ndan, Anadolu Yakası’ndaki Çamlık Kavşağı’na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor. 5 yıl sonra açılacak proje Avrasya Tüneli ve Marmaray’ın ardından kıtaları 3.kez denizaltından birleştirecek. Öte yandan Kanal İstanbul Projesi içinde çalışmalar hızlanacak. Mega projeler Türkiye’ye ilgiyi artıracak.sohbet

1 Comment

  1. Bu tünelin aynısından Çanakkale boğazına Lapseki ve gelibolu arasına da Boğaz köprüsü yerine projelendirilmelidir. Bu köprü ve Demiryolu hem Çanakkale’yi metropol haline getirecek hemde Anadolu ve Asya’ dan gelen transit yüklerin İstanbul’ u by-pass ederek Avrupa’ ya iletimini sağlayacaktır.

Yorumlar