3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İle Her Yöne 24 Dakika Tasarruf3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İle Her Yöne 24 Dakika Tasarruf :AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli’ni analiz etti: Her gün 6.5 milyon insan her yöne tek gidişte 24 dakika tasarruf sağlacak.

Hükümetin çılgın projelerinden ‘3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ kentin trafik kabusuna çözüm olacak. AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı, dünyada ilk olacak projeyi analiz ederken, “Yolcu, her yere raylı sistemle ulaşabilecek. İstanbul, metrolarla günlük zaman programı yapılabilir bir şehir haline gelecek” değerlendirmesini yaptı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın proje için açtığı ihaleye 12 teklif gelmişti. Ocak ayı sonunda belirlenecek firmayla sözleşme imzalanması ve inşaat için düğmeye basılması planlanıyor.

Artık geç kalmak yok!

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı’nın analizinde şu tespitler öne çıktı:
– Günde 6.5 milyon insanın kullanacağı toplam 9 farklı raylı sistem metroyla birbirine bağlanacak. Gayrettepe-3. Havalimanı metrosu da 10. hat olacak.
– Boğazın her iki yakasındaki milyonlar diğer yakaya kolayca geçecek. Bir günde yaka geçişi yapan kişi sayısı 1.6 milyonu bulurken, 2023’te sayı 4 milyona ulaşacak.
– İstanbul, metro kullanılarak günlük zaman programı yapılabilir bir şehir haline gelecek.

3 havalimanı bağlanacak

  • Gayrettepe-3. Havalimanı hattı ile İstanbul’un üç havalimanı raylı sistem yoluyla birbirine bağlanmış olacak.
  • Başakşehir’den Sabiha Gökçen’e kadar uzanan bir metro hattı oluşacak.
  • Projenin yaklaşık 3.5 milyar dolar yapım bedeli, kamu kaynakları kullanılmadan Yap-İşlet-Devret modeliyle karşılanmış olacak.
  • İncirli-Söğütlüçeşme metrosu da hizmete girdiğinde, buna bağlanacak 9 raylı sistemi kullanan yolcular, aktarma yaparak bir uçtan diğerine seyahat edebilecek.
  • Her yöne tek gidişte 24 dakikaya varan tasarruf sağlanacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.