Posted on Leave a comment

Eskişehir’de hemzemin geçit eylemcilerinin yargılanmasına devam edildi

Eskişehir’de hemzemin geçit eylemcilerinin yargılanmasına devam edildi :Hatay’da 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın eylemde ölümünü protesto etmek için, Eskişehir’de hemzemin geçitte 4 saat oturarak Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) ve araçların geçişini engellemekle suçlanan 110 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi’ndeki Espark Alışveriş Merkezi önünde 10 Eylül 2013 tarihinde toplanan kalabalık, Hatay’da eylemde yaşamını yitiren Ahmet Atakan için sloganlar atarak yürüdü. Kalabalık Üniversite Caddesi ile Cengiz Topel Caddesi’nin kesiştiği hemzemin geçitte oturma eylemi yaptı. Eylemciler yaklaşık 4 saat süreyle YHT’lerin ve araçların geçişini engelledi.
Eyleme katılanlardan 110 kişi hakkında Eskişehir 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet’ ve ‘TCK 223/2 maddesi ulaşım araçlarının engellenmesi’ suçlarından dava açıldı. Eskişehir 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde 3’er yıldan 8’er yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan sanıklar bugün yapılan duruşmada suçlamaları kabul etmedi. Sanıklardan bazıları “Bizler demokratik hakkımızı kullandık. Kesinlikle bir polis uyarısıyla karşılaşmadık. Ayrıca Ambulansın geçişine izin verilmemesi gibi durum da söz konusu değildir” dedi.

AMBULANS ŞOFÖRÜ: KISA SÜRELİ DURAKSAMA OLDU
Olay günü geçişine izin verilmediği iddia edilen ambulansın şoförü Yücel Oymak da duruşmada tanık olarak ifade verdi. Oymak, olay yerinden geçerken kısa süreli duraksama yaptığını söyleyerek şöyle konuştu:”Aracımıza veya aracımızın içerisindeki personele herhangi bir fiili saldırı olmadan yola devam ettik. Anlık bir durma söz konusu oldu. Maksimum iki dakika orada bu süreç yaşanmıştır. Bundan sonraki hasta sevklerinde o yolun kullanılmaması grup üyeleri tarafından bize uyarı şeklinde bildirildi.”

Eskişehir 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’deki duruşma tanıkların dinlenmesi için 2 Mart 2016 tarihine ertelendi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.