Bursa ve trenBursa ve tren :Bursa, İnegöl ve Yenişehir ‘in ulusal tren yolu hattına bağlanması konusunda birkaç yazı yazmıştım, sonunda Bursa’yı Mekecek üzerinden İstanbul’a bağlayacak Hızlı tren’in temeli atıldı. Bursa birkaç yıl sonra hızlı trene kavuşacak. Aynı hat üzerinde nakliye trenleri çalışacak.

Bu güzel gelişmeyi alkışlamak gerekir. Bu gelişme Bursa’nın derdine çare olacak mı? Diye sorarsanız cevabım hayır olacak. Elbette tren hattının Bursa’ya ulaşması güzel bir gelişme, ancak çok yetersiz.

Bursa, Türkiye’nin ihracat sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Gelişmiş sanayisiyle birçok ili geride bırakan İnegöl gibi bir ilçemiz, havaalanı ve şişe-cam fabrikasının bulunduğu Yenişehir ilçemiz, Türkiye’nin dördüncü büyük limanının yer aldığı Gemlik serbest bölgemiz var.

Yıllardır Bursa’nın Mekecek üzerinden İstanbul’a, Karacabey üzerinden İzmir-Bandırma demiryolu hattına bağlanmasını savundum. Yazılarımda bununda yeterli olmadığını belirttim.

Bursa’da sanayi hepimizi şaşırtacak hızda gelişti. Mudanya, Gemlik ve Yalova limanlarının önemi arttı. İlimizdeki otomotiv üretimi 700.000’lere ulaştı. İhracat sıralamasında birçok ili geride bıraktık. İhracat artışı kadar ithalat artışı da oldu. Bir adet Organize sanayi bölgemiz; şehir içinde ve civarında dağınık az sayıda fabrika varken şuan ilçeler dahil 14-15 organize sanayi bölgesi kuruldu. Gelecek yıllarda çok sayıda ihtisas organize sanayi bölgesinin kurulacağı beklenmektedir.

Benim önerim Bursa, ara istasyon veya demiryolunun son istasyon olması değil, Bursa’nın tren yollarının merkezi olması. Bursa’yı merkez alan bir tren yolu planlamasının yapılması.

Bursa merkezli tren yolu sırasıyla Mudanya, Gemlik serbest bölge ve Yalova limanlarına ulaşacak. Ayrı bir hat İnegöl ve Yenişehir havaalanlarına bağlantı sağlayacak. İnegöl, Yenişehir ve İznik üzerinden bir hat Gemlik liman hattına bağlanmalıdır. Bu şekilde Yenişehir havaalanı yolcu ve kargo taşımacılığında öne çıkacak, bölgeye daha yararlı olacaktır. Tren hattı Karacabey ve Mustafa Kemalpaşa’ya uzanmalıdır.

Bursa Tren yolu Organize sanayi, DOSAB, NOSAB, HOSAB, Kayapa, Çalı, Gürsu, Kestel, Barakfaki, Deri ihtisas sanayi bölgelerine uzatılmalıdır.

Gelişmiş ülkelerde ve Türk Cumhuriyetlerindeki her fabrika tren hatlarına bağlıdır. Tren hatları fabrikanın içine girer. Her fabrikanın kendine ait vagonları bulunur. Sanayileşmek için çaba gösterdiğimiz 1930 ve 1960 dönemi bizde de durum fabrikalar demiryollarının yanına kurulur, merinos istasyonu örneğinde olduğu gibi ya da demiryolu hattı fabrikanın içine girerdi, yakın zamanda kapanan Susurluk şeker fabrikasında olduğu gibi.

Tren hattı yüz binlerce araç üreten Renault ve Fiat fabrikalarına ve yüz milyonlarca dolardan fazla ihracat yapan Yeşim Tekstile bağlanmalıdır.

Sanayimizin en büyük maliyet kalemlerinin başında nakliye gelmektedir. Yukarıda belirttiğim gibi yapılacak demir yolu ağı Bursa sanayisinin girdi maliyetini önemli ölçüde düşürecektir. Bursa’dan İstanbul, Ankara ve İzmir’e giden karayollarında kamyon ve tır sayısı azalacağı için trafik belirgin bir şekilde azalacaktır.

Bursa sanayisinin gelişme periyodu çok hızlı, İstanbul’daki bazı sanayi dallarının Bursa’ya taşınacağı konusunda basında çıkan haberleri okudukça, Bursa’dan geçecek otobanın, duble yolların artan kamyon ve tır trafiğine çözüm olmayacağını açık bir şekilde göreceğiz.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Levent Bey söylediklerinize aynen katılıyorum. ancak Bursa dan Bandırmaya yapılacak yolun Çanakkale üzerinden yapılacak boğaz tüneli yada köprüsü ile Avrupa demiryoluna bağlanması gerekir.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.