İzmir’in 2019 hedefi 250 km raylı sistemİzmir’in 2019 hedefi 250 km raylı sistem :Buca ve Narlıdere metro hatlarının hazırlık süreçlerinin devam ettiğini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2019 yılına kadar 190 km’si çalışır durumda, 250 km’ye ulaşan raylı sistem yatırımına imza atacaklarını açıkladı.

İzmir statsız kalmasın diye…

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Alsancak Stadı’nın yapımı için gereken, kentin en değerli bölgesindeki 4 bin m² arazinin tahsisine hazır olduklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Ocak ayındaki meclisten bu kararı çıkaralım, proje çizilsin, İzmir statsız kalmasın” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege TV’de yayımlanan “Yüzyüze” programında gazeteci Mehmet Karabel’in konuğu oldu. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, Alsancak ve Göztepe’de sahip oldukları değerli arazileri kentin statsız kalmaması adına bedelsiz tahsis ettiklerini, kendi imkanlarıyla da iki yeni stat yaptıklarını söyledi.

Kente hizmet konusunda maddi kaygıları hiç bir zaman ön plana çıkarmadıklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:
“Stadın orada yapılmasına karşı olmak, karar verildikten sonra bunun yanlışlığını söylemek başka bir şey, yeri vermek, bunu pazarlığa dökmemek, paraya dönüştürmemek farklı bir şey.

Biz İzmir’in en kıymetli yerindeki 1400 m² yerimizi götürüp seve seve verdik. ‘Göztepe Stadı yapılsın’ dedik. Aynı şekilde İzmir’in en kıymetli bölgesinde, Alsancak Stadı’ndaki 4 dönüm yerimizi de hiç para pul konuşmadan ‘stadın yapılması için veriyoruz’ dedik. Arazinin tahsisinden önce Alsancak Stadı’nın projesini görmek istedik. Ancak proje çiziminin tahsisin ardından yapılacağı yanıtını aldık. Biz Ocak ayındaki meclisten bu kararı çıkaralım, tahsisi yapalım, projeleri de çizin, dedik. Yani iş görülsün, İzmir statsız kalmasın.”

Sessiz sedasız iki yeni stat

İzmir’e yeni statlar kazandırılması konusunda yerel yönetim olarak boş durmadıklarını vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bornova’daki ilçe belediyesi ile ortak yaptığımız Doğanlar Stadı’nı bitirdik, bir tek Passolig sisteminin kurulması kaldı. Tire’de de yine Tire Belediyesi ile birlikte 13 bin 500 kişilik bir stat yapıyoruz. Orası da devam ediyor” dedi.

İzmir’in çehresini değiştiriyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı başta olmak üzere kentin denizle birleştiği bir çok noktada kıyı düzenleme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, projeler hakkında bilgi verdi. Güzelyalı sahiline yeni bir meydan kazandırılacağını dile getiren Başkan Kocaoğlu, trafik sorununun da önemli ölçüde çözüleceğini ifade etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, “Bu dönem üstyapı çalışmalarına yoğunlaştık. Güzelyalı sahilinde altgeçit ve meydan yapıyoruz. Üçkuyular’da yaptığımız sahil düzenlemesi Karataş’a kadar gelmişti.

Tramvay projesi de devam ediyor. Projesi bittiğinde bu bölgede yeraltına otopark yapacağız, Marina Kavşağı’na ise bir altgeçit yaparak çevre yoluna transit geçiş sağlayacağız. Bostanlı’da rekreasyon çalışmalarımız devam ediyor. Turan, Bayraklı, Karşıyaka sahilinde ihale çalışmaları sürüyor. Biten projeleri bölüm bölüm ihaleye çıkacağız. Tramvaylarla birlikte İzmir’in çehresini değiştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Buca ve Narlıdere metroları yolda

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol, Tınaztepe metro hattı için zemin etütleri yapıldığını, ardından projesinin gerçekleşeceğini belirterek, şöyle devam etti: “Narlıdere’nin fizibilitesini gönderiyoruz. 1. etabı için bu sene içinde ihaleye çıkacağız. İkinci etap kapsamında İstihkam’a kadar olan bölümün projesi çiziliyor. Tramvayları bir mani olmazsa bitireceğiz. Torbalı’yı açıyoruz. Bu dönem Selçuk’u bitireceğiz. İZBAN’ın Bergama hattı için acilen ihaleyi çıkılması gerekiyor. 2019’a gelindiğinde 190 km çalışır, 60-65 km inşaat halinde olmak üzere, İzmir’i 250 km. uzunluğunda bir raylı sistem ağına kavuşturacağız.”

Reklamlar