Karşıyaka Tramvay Projesi ilçe sakinlerini çileden çıkardıKarşıyaka Tramvay Projesi ilçe sakinlerini çileden çıkardı :Tramvay inşaatının yapıldığı bölgelerde alınmayan tedbirler ve ortaya çıkan görüntüler ‘Marka Kent’ iddiası ile yola çıkan Karşıyaka’yı tanınmaz hale getirdi. İlçe sakinleri sokaklarda yaşanan kirlilik ve inşaat çalışmalarında alınmayan önlemlere sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Vilayetler Konağı önündeki 100 metrelik alanda önlemlerin yetersiz olduğunu öne süren vatandaşlar, yaşadıkları çileyi fotoğraflayıp, “Vay halimize, ne yazık ki bu ülkede insan hayatının değeri bu kadar” mesajıyla sosyal medyada paylaştı. İnşaatın denetlenmediğini öne süren vatandaşlar Büyükşehir’e yazı yazdıklarını ancak sonuç alamadıklarını da dile getirdi. Paylaşımlarda “Önlem alınmamakla birlikte her palmiyenin altı çöp dolmuş. Avrupa kentini bırakın, köyde bunları göremezsiniz” sözleri yer aldı.

Fotoğrafları Yeni Asır’a değerlendiren Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, “Avrupa’da, kent içerisinde yapılan büyük projeler için önce uygulamanın inşaat aşamasında çevreye ve insan sağlığına vereceği olası zararlar tespit edilerek bir eylem planı hazırlanır. Ancak bizde ne yazık ki bu süreç izlenmemektedir” dedi.

‘Bu beklenti anlamsız’

Projenin tartışmalı bir güzergahta yapıldığını da vurgulayan Kocaer, “Henüz güzergah bile bilimsellik düzleminde tartışılır durumdayken bu türlü bir uygulamayı beklememiz anlamsız kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.