MHP Milletvekili Kalaycı Konya Metro Projesini Sordu Bakan Yıldırım CevapladıMHP Milletvekili Mustafa Kalaycı sordu, Bakan Binali Yıldırım cevapladı :MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a sözlü olarak Konya yatırımlarını sordu.

Milletvekili Mustafa Kalaycı, konuyla ilgili Meclis tutanaklarını içeren bir açıklama yaptı: İşte o açıklama:

“MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın Konya’nın bazı projeleri ile ilgili olarak yönelttiği sözlü sorular ile bu sorulara Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından TBMM Genel Kurulunda verilen cevaplara ilişkin TBMM zabıtlarının ilgili bölümleri ilişikte sunulmuştur. Verilen cevapların özeti şu şekildedir.

1) Konya Yeni Çevre Yolu Projesi; “2016 yatırım yılında tamamı ayrı, müstakil bir proje olarak teklif edilecektir.”

2) Konya Merkeze Yeni Araç Muayene İstasyonu; “İkincinin açılması için çalışma başlatılmış olup, 2016’da tamamen faaliyete geçmesi için gerekli firmayla mutabakat sağlanmıştır, daha doğrusu 2016 içerisinde bitecektir.”

3) Konya Sivil Havalimanı; “’Konya’nın yeni bir havalimanına ihtiyaç yok.’ sözünüzü hâlâ muhafaza ediyor musunuz?” Evet, muhafaza ediyorum, Konya’nın havalimanı vardır, gayet güzel de çalışmaktadır.”

4) Ereğli’ye Havalimanı için verilen söz; “Karaman’da bir havalimanı planlaması vardır, Ereğli’ye hizmet edecektir.”

5) Konya Metro Projesi; “2015 tarihinde proje ihalesi yapılmıştır. Ön yeterlilikle yapılan ihalenin kısa listesi 30 Kasımda belli olmuştur. Şu anda teknik değerlendirmesi devam etmekte ve mali teklifler açılacak ve proje ihalesi sonuçlandırılacaktır. Proje ihalesinden sonra, tabii, yapım için Kalkınma Bakanlığına teklif edilecek, yapım işine geçilecektir.”

6) Konya-Kayacık Lojistik Merkezi; “Lojistik merkezi işinde bir ihale yapılmış ancak gerçek ihtiyaç durumu değiştiğinden bu ihalenin tekrarlanmasına karar verilmiştir.”

Ekli belgelerden de görüleceği üzere yeterli ve ikna edici cevaplar verilmemiştir. Net cevap, Konya merkeze ikinci araç muayene istasyonunun 2016 yılı içinde açılacağı ile ilgili olmuştur.

Yine, gözümüze baka baka Konya’nın yeni havalimanına ihtiyaç yok denmiş, Ereğli’ye verilen müjde Karaman’a havalimanı planlaması ile ilgiliymiş, çevre yolu için belediyenin kamulaştırmayı becerememesinden yine dert yanılmış, lojistik merkez için daha çok bekleyeceğimiz anlaşılmış, Konya metrosu da proje işi bitince yapım için Kalkınma Bakanlığına teklif edilecekmiş. Bu projeler ısrarla gündeme getirilmeye devam edilecek ve takip edilecektir. Bu konuların gündeme getirilmesi, İnşallah bu projelerin ivme kazanmasına ve Konya’mızın bir an önce bu hizmetlere kavuşmasına vesile olur.

Bilgilerinize arz ederim. Saygılarımla.

KONYA’NIN BAZI PROJE VE HİZMETLERİ İLE İLGİLİ OLARAK ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI SAYIN BİNALİ YILDIRIM’A YÖNELTİLEN 5 SÖZLÜ SORU ŞU ŞEKİLDEDİR:

Konya Yeni Çevre Yolu Projesi

1) Uzun yıllardır sözler verilen ancak bir türlü hayata geçirilmeyen Konya Yeni Çevre Yolu Projesi hangi aşamadadır?

2) Konya Yeni Çevre Yolu Projesi 2016 Yatırım Programına müstakil bir proje olarak alınacak mıdır?

3) Konya Yeni Çevre Yolu Projesi ne zaman bitirilmesi öngörülmektedir? Konyalılar on yıllar daha mı bekleyecektir?

Konya Merkeze Yeni Araç Muayene İstasyonu

1) Birçok il merkezinde birden fazla araç muayene istasyonu varken, Konya Merkez’de sadece bir adet araç muayene istasyonu bulunması nedendir?

2) Konyalıların araç muayene randevusu için günlerce sıra beklemesiyle ilgili şikayetlerinin giderilmesi için Konya il merkezine yeni istasyonlar kurulması konusunda girişiminiz olacak mıdır?

Konya Sivil Havalimanı ve Ereğli Havalimanı

1) 1 Kasım seçimleri arefesinde dönemin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun tarafından müjde olarak açıklanan Ereğli’ye bölgesel bir havalimanı yapımı ile ilgili ne türlü bir çalışma vardır?

2) “Konya’nın yeni bir havaalanına ihtiyaç yok” görüşünüzü hala muhafaza ediyor musunuz? Birçok ile hatta ilçelere havalimanı yapmakla övünürken, Konya’nın sivil havalimanı talebini neden görmezden geliyorsunuz?

Konya Metro Projesi

1) 10 yılı aşkın süredir söz verilmesine rağmen yapılmayan, son olarak 7 Haziran seçimleri öncesi Başbakan tarafından müjde olarak açıklanan Konya Metro Projesi hangi aşamadadır?

2) Yatırım Programında yer almayan, dolayısıyla ortada projesi dahi yokken Konya metrosuyla ilgili 7 Haziran seçim süreci boyunca yürütülen büyük montanlı tanıtım kampanyası için Bakanlığınızca ne kadar harcama yapılmıştır? Harcamaların ayrıntısı nedir?

3) Konyalıların hasretle beklediği Konya Metro Projesi 2016 Yatırım Programında yer alacak mıdır? Proje ne zaman başlayacak ve ne zaman tamamlanacaktır?

Lojistik Merkez

1) Konya-Kayacık Lojistik Merkezi Yapımı ihalesi neden iptal edilmiştir? Sorun nedir? 49 firmanın katıldığı ihaleyle ilgili uzun süre ne yapılmış, ne beklenmiştir? İptal gerekçesi kamuoyuna neden açıklanmamıştır?

2) İlk etapta 634 bin m2 olarak planlanan Lojistik Merkezi alanının bir milyon metrekareye çıkarılmasının gerekçesi nedir? Alanla ilgili bir yer değişikliği olmuş mudur? Başlangıçta öngörülemeyen bir gelişme mi yaşanmıştır?

3) Lojistik Merkezi Yapım ihalesine yeniden çıkılacak mıdır? Ne zaman? Konyalı bu merkezin hizmete açıldığı günleri ne zaman görebilecektir?

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.