Otobüs ve tren ulaşım aracından sayılmıyorOtobüs ve tren ulaşım aracından sayılmıyor : 32 ülkede 7 bin 100 çalışanıyla 1,5 milyon adetlik filoya sahip araç kiralama şirketi LeasePlan’in uzun dönem kiralama sürücüleri anketine göre otomobil, en önemli ulaşım aracı olarak görülüyor.

Otomobilini en önemli ulaşım aracı olarak görenlerin oranı yüzde 94. İkinci sıradaki tren ve üçüncü sıradaki otobüsün oranı ise yüzde 1’ler seviyesinde. Araştırma otomobil dışındaki alternatiflere sıcak bakılmadığını gösteriyor.

Kiralama ve özel araç tercihlerine bakıldığında gelişmiş ülkelerde kiralamayı tercih edenlerin oranı daha yukarıda. Özel aracın en popüler olduğu ülke yüzde 24 ile Türkiye. Yüzde 23 ile Hindistan, yüzde 17 ile Avustralya Türkiye’yi takip ediyor. Kiralamada ise yüzde 84 ile İspanya ilk sırada yer alıyor. Yunanistan yüzde 78 ile ikinci, Almanya yine yüzde 78 ile üçüncü sırada.

Sürücüler için en büyük tehdit akıllı telefonlar

Ankete katılanların yüzde 53’ü “Otomobiliniz mi, cep telefonunuz mu?” sorusuna otomobil cevabını veriyor. Yüzde 34 “Seçim yapamam, ikisi de eşit oranda” diyor. Diğer taraftan sürücülerin yüzde 81’inin sürüş sırasında birden çok şey yaptığı ortaya çıktı. Yüzde 69, araba kullanırken telefonla konuştuğunu söylüyor. Sürüş esnasında mesajlaşma veya sosyal medya kullanımı ortalaması yüzde 19 iken Türkiye’de bu oran yüzde 22. Halbuki istatistiklere göre telefonla oynamak kaza oranını 2,8 kat, konuşmak ise 1,3 kat artırıyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.