Başkan Türkmen, Avrasya Tüneli Projesi’ni Yerinde İnceledi

Başkan Türkmen, Avrasya Tüneli Projesi’ni Yerinde İnceledi :Avrasya Tüneli Projesi’ni yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında bilgi alan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Böylesi büyük bir projeye ancak şapka çıkarılır” dedi.
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Avrasya Tüneli Projesi’ni yerinde ziyaret ederek çalışmaların son durumu hakkında bilgi aldı. Asya ve Avrupa yakalarını deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak olan dev projeyi inceleyen Hilmi Türkmen, “Böylesi büyük bir projeye ancak şapka çıkarılır” açıklamasında bulundu.
100 DAKİKALIK YOLCULUK SÜRESİ 15 DAKİKAYA İNECEK
Hilmi Türkmen tarafından, “Yeni Türkiye’nin yüzakı projesi” olarak nitelendirilen, İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. Projenin 5,4 kilometrelik bölümü, deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilecek olan iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilecek olan bağlantı tünellerinden oluşurken, Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapılacak. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilecek. Araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edilecek.
Tünel geçişi ve yol iyileştirme-genişletme çalışmaları, bütüncül bir yapıda araç trafiğini rahatlatacak. İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inerken güvenli ve konforlu yolculuğun ayrıcalığı yaşanacak. Çevre ve gürültü kirliliğinin azalmasına da katkı sağlanacak.
BEKLENENDEN DAHA ÇABUK TAMAMLANACAK
1 milyar 245 milyon dolar yatırım bedelli projeyi tamamlayacak firmalar tüneli 29 yıl boyunca işletecek. 55 ayda bitmesi hedeflenen projenin 2017 yılının ilk 6 ayı içinde bitirilmesi planlanıyordu. Ancak proje inşaatının beklenenden daha hızlı yürümesi ve İstanbul trafiğini rahatlaması açısından 2016 yılının sonlarına yetiştirilmesi için çalışmalara hız verildi.
Projenin İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar indireceği belirtiliyor. 7,5 büyüklüğünde bir depremde zarar görmeyecek şekilde planlanan tünelden araç geçiş ücretleri açılış yılında tek yönde otomobiller için ilk yıl KDV hariç 4 dolar olması planlanıyor.İlk yorum yapan olun

Yorumlar