Bursa-Ankara hızlı tren projesi yeniden yapılandırılıyorBursa-Ankara hızlı tren projesi yeniden yapılandırılıyor :Yapımına 2012 yılında başlanan ve 400 milyon lira harcanan Bursa-Ankara hızlı treni için sıfırdan proje çalışması yapılıyor.
Temeli 23 Aralık 2012’de atılan Bursa-Ankara hızlı tren projesi için şu ana kadar 400 milyon lira harcandı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, “Heyelan dolayısıyla var olan projemiz çöpe gitti. Sıfırdan proje çalışması yapılıyor.” açıklaması TBMM gündemine taşındı.
“SIFIRDAN PROJE ÇALIŞMASI YAPILIYOR”
2016 sonunda hizmete açılması beklenen proje için 400 milyon lira harcandı, ancak bazı koşullardan dolayı inşaat istenilen hızda ilerleyemedi. Temeli 2012 yılından atılan yüksek hızlı tren hattıyla Bursa-Ankara arası 2 saat 10 dakikaya, İstanbul-Bursa arası da 2 saat 15 dakikaya düşecekti.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun yerel bir televizyon kanalında katıldığı programda, “Hızlı trenle ilgili zaman zaman ‘Durdu mu, olacak mı, olmayacak mı?’ diye soruluyor. Hayır öyle bir şey yok. 400 milyon lira para harcandı, durması söz konusu değil ama bir şanssızlık yaşadık. Yenişehir-Bilecik arasındaki hatta büyük bir heyelan dolayısıyla var olan projemiz çöpe gitti. Şu anda yeniden, sıfırdan proje çalışması yapılıyor. Hızlı tren projeleri öyle 3-5 ayda yapılabilecek projeler değil. Her metrede zemin etüdü yapmak gerekiyor” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.