Fatma Şahin'den Talimat: İstasyon Meydanı'ndaki Düğün Salonlarını Mühürleyin

Fatma Şahin’den Talimat: İstasyon Meydanı’ndaki Düğün Salonlarını Mühürleyin.Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İstasyon Meydanı’nda bulunan park yapılması planlanan TCDD’ye ait 450 bin metrekarelik arazinin üzerinde bulunan düğün salonlarının tahliyeleri için düğmeye bastı. Başkan Şahin, verilen süre dolmasına rağmen salonların hala kiralanmaya devam etmesi üzerine, salonların mühürlenmesi için gerekli talimatı verdi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kullanım hakkı TCDD’de olan ancak yılardır atıl vaziyette bekleyen 450 bin metrekarelik arazinin üzerine modern bir park yapacak. Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki tek engel ise arazi üzerindeki düğün salonu işletmeleriydi. Düğün salonlarının tahliyesi için gerekli işlemler başlatılmış ancak salon sahipleri boşaltmak yerine salon kiralamaya devam etti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, salonların tahliyesini hızlandırmak ve vatandaşın mağdur olmasını engellemek için mühürleme işlemine başladı. Proje ve ihale aşamasını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi arazi üzerindeki işletmelerin tahliyesini bekliyor.
70 BİN METREKARE BÜYÜKLÜĞÜNDE PARK
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstasyon Meydanı’na ilk etapta 71 bin 100 metrekare büyüklüğünde sosyal yaşam alanı ve park yapacak. Belediye, kentin batısından Alleben Göleti’ne kadar uzanan Alleben Vadisi’nde 600 bin metrekarelik yeni bir kent ormanı yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte yaşayanların nefes alan alanlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolle 433 dönümlük Devlet Demiryolları arazisi belediyeye devredilmişti. Protokol anlaşmasından sonra Büyükşehir Belediyesi burası için planlama yaptı. Planlama alanı içindeki sit sınırı içinde kalan alan ve tescili yapılarda müze, gençlik merkezi, tiyatro, kültür merkezi, belediye hizmet birimleri, konferans salonu tesisler yer alacak. yapılar ve koruma alanındaki her türlü uygulama için Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan görüş, izin ve onay alınacak. Diğer alanlarda park ve konut alanları olacak.
ENGELLİLER İÇİN GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILACAK
Planlama sınırları içinde, konut amaçlı yapılarda her bağımsız bölüm için 2 araçlık, ticaret amaçlı yapılarda her 50 m2’lik kullanım alanı için 2 araçlık açık ya da kapalı otoparkın parsel sınırları içerisinde düzenlenmesi olacak. Otopark amaçlı düzenlenmiş mekanlar başka amaçla kullanılmayacak ve otoparkın müşterek kullanım alanı olarak oluşturulması zorunlu olacak. Planlama alanındaki uygulamalarda deprem, otopark, yangın, sığınak yönetmeliği hükümlerine uyulacak. Tüm alanlarda iç ve dış mekanlarda projelendirme ve uygulama aşamasında engelliler için gerekli düzenlemeler yapılacak.
İlk yorum yapan olun

Yorumlar