İstanbul Boğazına yapılan ilk köprüİstanbul Boğazına yapılan ilk köprü :İstanbul’un iki yakasını günümüzde 3. kez bir araya getirecek Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışmalar devam ediyor. Peki İstanbul’un iki yakası ilk kez ne zaman bir araya geldi?
İSTANBUL BOĞAZINA İLK KÖPRÜYÜ PERS KRALI YAPTIRDI
İstanbul’da üçüncü köprüye gelene kadar kendine has muhteşem hikayelere sahip onlarca köprü yapıldı. İstanbul’da bilinen ilk köprü M.Ö. Pers Kralı tarafından inşa ettirildi. Pers Kralı Darius tarafından yaptırılan köprü ilk kez iki yakayı bir araya getirdi. Köprü deyip geçmeyin. Zamanın zor şartlarına rağmen Pers Ordusu’nu taşıdı sırtında.
Kral Darius emri verdi. Çok kısa bir sürede de peş peşe dizildi gemiler İstanbul Boğazı’nın en dar noktası olarak belirlenen Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı arasına. Böylece Pers Ordusu bir yakadan diğerine bu gemilerin üzerinde geçti. Rivayete göre Kral Darius ise bugün Rumeli Hisarı’nın bulunduğu noktada yerleşti tahtına ve ordunun geçişini izledi.
DENİZDEN KORKAN İMPARATOR KENDİNE BOĞAZ KÖPRÜSÜ YAPTIRDI
Bizans Dönemi’nde bir kez daha yapıldı benzeri bir köprü. Bu kez Bizans İmparatoru Heraclius tarafından Sarayburnu’nda ve bir ufak farkla inşa ettirildi. Çünkü Heraclius’un deniz korkusu vardı.
Yine peş peşe dizildi ve birleştirildi gemiler Heraclius suları aşıp diğer yakaya geçebilsin diye. Sadece gemileri peş peşe dizmek yetmedi. İmparator köprüye çıktığı an denizin sularını yine gördü yine korktu ve yine geçemedi karşıya. Bunun üzerine gemilerin etrafı çalılarla çevrelendi Heraclius’un denizi görmesi engellendi. Böylece Heraclius’un bir yakadan diğerine geçmesi sağlandı.
İşte İstanbul’da yapılan ilk köprüler zamanın şartlarında böyle yapıldı. Şimdi ise sıra 3. Köprü Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.