İETT otobüslerinde güvenli ulaşım için yeni dönem

İETT otobüslerinde güvenli ulaşım için yeni dönem :İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri, toplu taşıma araçlarındaki güvenliği arttırmak amacıyla geliştirdiği yeni GPS tekniğiyle İkitelli’de bulunan Otobüs Filo Yönetim Merkezi’nde yepyeni bir araç izleme merkezi kurdu.

Her gün 14 milyon İstanbullu’ya 5 bin 100 otobüs ve 50 binin üzerinde seferle hizmet veren İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri(İETT) toplu taşıma araçlarının elektronik ortamda takibi ve yönetilmesi için İ 30 kişilik ekip le İkitelli Garajı’nda otobüs filo yönetim merkezi kurdu.Otobüslere kurulan GPS bağlantısıyla tüm otobüslerin yerinin izlenebileceği merkezde kurulan dev ekranda İstanbul trafiğini izleyen ekip, yolun trafik durumuna göre İETT araçlarının sevk ve idaresini sağlayacak. Sistem kapsamında sefer gecikmelerine müdahale edilebileceği gibi zayi seferlerin de önüne geçilebilecek.

Kriz anlarında yönetimini kolaylaştırmak amacıyla kurulan Filo Kontrol Merkezi’nde birçok operatör sistemi takip ediyor. Komuta merkezinde; araç seferlerini zaman çizelgesine uygun olarak takip eden trafik operatörleri, sahada cereyan eden olayları izleyerek gerekli haberleşmeyi sağlayan iletişim operatörleri, arızalanan araçların zamanında tamir edilerek servise verilmesini takip eden arıza takip operatörleri, yolcular tarafından şikayet veya ihtiyaç duyulan bilgileri anlık takip ederek gerekli bilgilendirmeyi yapan çağrı merkezi operatörleri ve iletişim masaları 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

Kontrol Merkezi ve otobüsler arasında 3G ile bağlantılar yapılıyor. Araçlarda bulunan bilgisayarlar sayesinde şoförlerle interaktif iletişim kuruluyor. Şoförler gördükleri herhangi bir olumsuzluğu kontrol merkezine iletiyor. Trafik operatörü arayan şoförlerin çalıştığı hattı ve durumunu sistemden görerek gerekli yönlendirmeleri yapıyor. Seferlerin sağlıklı bir şekilde yapılması için trafik yoğunluk haritaları, İBB kent kameraları ve metrobüsler de takip ediliyor.

İETT, yolcuların maruz kalabileceği tehlikelere karşı önlem olarak araçlara “acil durum butonu” koymaya başlamıştı. İşte bu uygulamada İkitelli İETT Kontrol Merkezi’nden yönetiliyor. Acil durumda butona basıldığında, acil durum alarmı oluşturularak, araçtaki anlık kamera görüntüleri Kontrol Merkezine gönderiliyor. Filo, güvenlik güçleri ile iletişime geçerek olaya müdahale ediyor.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.