İstanbul’a 20 günde 5 yeni metro hattı

İstanbul’a 20 günde 5 yeni metro hattı :İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Temmuz ayının ilk 20 gününde toplam uzunluğu 58,5 kilometre olan 5 metro hattının ihalesini yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, megakenti metro çevrelemeye kararlı. Bu kapsamda 2023’tetoplam ray uzunluğunun 923 kilometre olması hedefleniyor. Bu kapsamda Temmuz ayında 5 metro hattıyla ilgili ihale yapılacak.
Konutun gözdesine yeni hat

İlk ihale 12 Temmuz 2016 günü saat 10.00’da gerçekleşecek. Başakşehir-Kayaşehir metro hattı inşaat ve elektromekanik işlerini kapsayan bu ihaleyle dev metronun temelleri atılmış olacak. 4 istasyonlu proje 6 kilometre uzunluğa sahip.
Anadolu Yakası’nın yükselen bölgelerine metro

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metrosuyla Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan metrosunun inşaat ve elektromekanik sistemler temin, montaj ve işletmeye alma işleri ihalesi 14 Temmuz 2016 günü saat 10.00’da yapılacak. 14 istasyonlu dev hat 17,8 kilometre uzunlukta olacak.
Tuzla’ya gidecek

Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosu inşaat ve elektromekanik sistemler temin, montaj ve işletmeye alma işi ihalesi 15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilecek. 8 istasyonlu metronun toplam uzunluğu 12 kilometre olacak.
Stratejik metro hattı

Kirazlı-Halkalı metrosu inşaat ve elektromekanik işleri, otopark ve depo alanı inşası ihalesi 18 Temmuz 2016 günü saat 10.00’da düzenlenecek. 9,7 kilometre uzunluğa sahip olacak olan metro hattında 9 durak bulunacak.
Ümraniye’yle Göztepe’yi Ataşehir’den bağlayacak

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metrosu inşaat ve elektromekanik sistemler temin, montaj ve işletmeye alma işi ihalesi 20 Temmuz 2016 günü saat 10.00’da gerçekleştirilecek. Hattın toplam uzunluğu 13 kilometre olacak. İşin yapım süresi ise yer tesliminden itibaren 1080 takvim günü olarak belirlendi. Projede 11 durak bulunacak.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.