Osmangazi Köprüsü Nasıl Yapıldı

Osmangazi Köprüsü Nasıl Yapıldı :Dilovası Osmangazi Köprüsü’nün açılışı geri sayım devam ediyor. 30 Haziran’da yapılacak açılış töreni için hazırlıklar tamamlanmak üzere. 7/24 köprüde çalışmalar yapılıyor.
Köprünün girişine ve Dilovası’na hakim noktaya güzel bir alışveriş merkezi binası yapıldı. Köprüyü yeni bakanla birlikte gezmiştik. Gerçekten Türkiye’nin gururu. Bugünki yazımda köprünün yapılış hikayesi ve köprüye adını veren Osman Gazi’nin kim olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.
İzmit Körfez Köprüsü ya da Körfez Geçiş Köprüsü adı ile de anılan, resmi adı ile Osman Gazi Köprüsü, Gebze – İzmir Otoyolu Projesi dahilinde Marmara Denizi’nin doğusunda İzmit Körfezi’nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu arasında yer alan asma köprü. Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyol Projesi kapsamında inşa edilmekte olan asma köprünün orta açıklığı 1.550 metre ve toplam uzunluğu ise 2682 metredir.
Gebze – İzmir otoyolu projesinin 2008 yılı başında yayınlanan ihale ilanında, Osman Gazi Köprüsü üzerinde üç gidiş, üç dönüş şeritli (toplam altı şeritli) karayolu ve bir gidiş bir dönüş iki demiryolu hattı planıyla yer almıştı. Lakin Ağustos 2008’de “1 numaralı zeyilname” ile demiryolu hatları kaldırıldı ve 27 Eylül 2010 günü demiryolsuz köprü ile Gebze – İzmir otoyolu sözleşmesi imzalandı.
21 Mart 2015 tarihinde köprüdeki ana kabloları taşıyacak olan ve Catwalk (kedi yolu) olarak adlandırılan kılavuz kablolardan biri koptu. Kopan halatın montajı 31 Mayıs – 4 Haziran tarihlerinde yapıldı.
İstanbul-İzmir Otoyolu’nun en önemli ayağı olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün hizmete açılmasıyla birlikte İstanbul ile İzmir arasındaki mesafe 3.5 saate inecek.
İzmit Dilovası ile Yalova Hersek Burnu arasında yapılan ve 1.1 milyar dolara mal olan köprü, iki kule arasındaki bin 550 metrelik uzunluğuyla dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olma özelliğine sahip. Köprü, 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit ile hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak.
Dilovası Osman Gazi Köprüsü tamamlandığında, halen körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek. Açıldığında Türkiye ekonomisine yıllık 165 milyon dolar tasarruf sağlayacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Son Tabliyeyi Yerleştirdi
2013 yılında temeli atılan ve İzmit Körfezi’nin gerdanlığı olarak nitelendirilen Körfez Geçiş Köprüsü’nde son tabliye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Yalova tarafında yapılan bir törenle yerine yerleştirildi. İstanbul ile İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun en önemli ayağı olan Osman Gazi Köprüsü’nün son vidalarını ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde olduğu gibi Erdoğan, Davutoğlu ve Yıldırım birlikte sıktı.
Bugüne kadar 112 tabliyenin konulduğu köprüde, 113’üncü tabliyenin yerleştirilmesiyle 2 bin 682 metrelik köprü, yürüyerek geçilir hale geldi. Otoyolun Altınova- Gemlik arasındaki 40 kilometrelik kesimi de yapılan törenle hizmete açıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada köprünün 2023 projeleri arasında ilk tamamlananlardan olduğuna dikkat çekmişti. Erdoğan, törende şunları söylemişti “Bu Türkiye’nin otoyoludur. Proje sadece şu açılışını gerçekleşmekte olduğumuz 40 kilometrelik bölüm ve son tabliyesinin vidalarını sıktığımız önümüzdeki ayın sonunda açılacak köprü bölgenin ulaşımında çok büyük rahatlama sağlayacak. Bayramlarda kuyrukları hatırlıyorsunuz değil mi? Artık böyle bir şey olmayacak, hepsi artık tarih olacak. Gebze’den Gemlik’e kadar olan 13 kilometrelik kesim önümüzdeki ayın sonunda açılacak. 50 dakika olan ulaşım süresini 20 dakikaya düşecek. Altınova-Gemlik 1-1.5 saati bulan ulaşım süresini 6 dakikaya indirdi. Vakit nakittir demiş büyüklerimiz. İşte buyrun ekonomi bu, ekonomiden anlamak bu. Vakti nakte dönüştürüyoruz. Eskiden Gebze’den Dilovası’na 2.5 saatte giden araç yarım saatten daha kısa sürede kat edecek”
Cumhurbaşkanı Erdoğan Köprünün Adını Açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan köprünün ismini törende yaptığı konuşmasının sonunda açıklamıştı. Erdoğan “İstişarelerimizi yaptık neticesinde de kutlu bir tarihin varisleriyiz ve bu kutlu tarihin mimarlarını geleceğe de aynı şekilde taşımak böyle bir neslin görevidir. Başbakanımız ve Bakanımız ile beraberce değerlendirdik dedik ki adını Osman Gazi Köprüsü koyalım. Uygun mu? Güzel mi? Osman Gazi’den bize miras değil mi? Osman Gazi Köprüsü’nden geç Orhan Gazi ile bütünleş. Hayırlı olsun” demişti.
Köprü Ne Zaman Açılacak?
30 Haziran’da açılması planlanan Osman Gazi Köprüsü’nde çalışmalar, hummalı bir şekilde sürüyor. Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’da katıldığı bir programda köprünün 30 Haziran Perşembe günü açılacağını duyurmuştu. Bizler de açılışı sabırsızlıkla bekliyoruz.
Köprünün Geçiş Fiyatı Ne Kadar Olacak?
Köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar artı KDV olacak. Bu rakam yaklaşık KDV’siz 102 Türk Lirasına tekabül ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada 35 dolar artı KDV fiyatlı tarifenin gidiş-dönüş için olduğu belirtildi ve tek gidişin 25 dolar artı KDV olduğu ifade edildi.
Kenan Sofuoğlu, Osman Gazi Köprüsü’nde Hız Rekoru Deneyecek
Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, ismi Osman Gazi Köprüsü’nün açılış töreninde 400 kilometre hız rekoru denemesi yapacağını açıkladı. Köprünün açılış programı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve projeyi anlattığını söyleyen milli motorsikletçi, şunları söyledi:
“Rekor denemesini Osman Gazi Köprüsü’nün açılışında denemek istiyorum. Cumhurbaşkanımızla telefonda konuştuk. Osman Gazi Köprüsü’nün açılışındaki hız denemesi projeme Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan destek verdi ve açılışta böyle bir rekor denemesinden gurur duyacağını söyledi. Can güvenliği tedbirlerini alarak bu rekoru köprüde gerçekleştirmek istiyorum. Bu hafta sonu Dünya Supersport Şampiyonası’nın İtalya’daki 8. ayak yarışına katılacağım. İtalya yarışından sonra köprüde test yapacağım. Rüzgar ve diğer doğal faktörleri değerlendireceğim.”
Osman Gazi Kimdir?
Peki, köprüye ismini veren Osman Gazi kimdir? Osman Gazi ile ilgili bir kaç bilgi aktarmak istiyorum sizlere.
Osman Gazi, Osmanlı Devleti’ni ve Osmanoğullarını kuran ve adını devletine ve soyuna vermiş bulunan ilk Osmanlı Sultanıdır. Kendisine Kara Osman, Fahruddin ve Muinüddin de denmiştir. Osman Gazi, vefatından sonra Han ve Sultan denmiştir. Çünkü hayatının sonlarına doğru uç beyi olmuştur.
Osman Gazi, 1258 tarihinde Söğüd’de veya Osmancık’da dünyaya geldi. Babası Ertuğrul Gazi ve annesi Halime Hatun’dur. 24 yaşındayken babasının yerine geçen Osman Gazi ilk evliliğini, 1280 civarında, Orhan Gazi’nin annesi Mal Hatun ile yaptı. 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun ile evlenince, nüfuzu ve kudreti arttı. Bu evliliğinden ise Şehzade Alaaddin dünyaya geldi.
1281 yılında babasının yerine aşiret beyi olan Osman Gazi, bir görüşe göre, Selçuklu Sultanı II. Gıyâseddin Mesud’un 1284’de Söğüd ve çevresinin kendisine tahsis edildiğine dair olan fermanı ve yanında hediye ettiği ak sancak, tuğ ve mehterhane ile uç beyi olmuştur. 1288 veya 1291 tarihinde Karacahisar’ı fethetmesi ve Dursun Fakih’e kendi adına hutbe okutması, Osman Gazi’nin yarı istiklâlini kazanması demektir.
Bizans’ın baskınlarına cevap niteliğindedir. Osman Gazi, 1299 yılında Yarhisar ve Bilecik’i fethetti ve beylik merkezini Bilecik’e nakletti. Bu tarih, daha önce açıklanan sebeplerle Osmanlı Devleti’nin kuruluş yılı kabul edildi.
27 Ocak 1300’de Selçuklu Sultanı III. Aladdin Keykubad’ın saltanat alameti olan tabi, alem ve tuğu Osman Gazi’ye bir fermanile göndermesi ile artık Osman Gazi müstakil bir uc beyi olmuştu.
1313’de Harmankaya Hakimi Köse Mihal Bey’in Müslüman olmasıyla Mekece, Akhisar ve Gölpazarı da Osmanlının eline geçti. Osman Gazi, 1324 yılında beyliği oğlu Orhan Bey’e devretti.
1324 yılı Şubat ayında Bursa’nın fethini görmeden 67 yaşında vefat eden Osman Gazi, vasiyeti üzerine, geçici olarak gömülü bulunduğu Söğüd’den alınarak 2.5 yıl sonra 1326 yılında Bursa’daki Gümüş Künbed’e defn olunmuştur.
Babasından 4800 km2 olarak aldığı toprakları 16.000 km2’ye çıkaran Osman Gazi’nin Orhan ve Alaaddin dışındaki çocukları şunlardır: Fatma Hatun, Savcı Bey, Melik Bey, Hamid Bey, Pazarlı Bey ve Çoban Bey.
Gerçekten köprü bölgemize ve Türkiye’ye önemli bir değer kazandıracak. Köprünün planlandığı günden açılışının yapılacağı güne kadar tüm safhaları adım adım takip ederek hem kalem hem de kameraya kaydederek tarihe not düşmek istedim. Köprünün her ne kadar resmi adı Osman Gazi de olsa, biz Dilovası Osmangazi Köprüsü demeyi tercih ediyoruz. Tüm Kocaelilerin de Dilovası Osman Gazi Köprüsü olarak köprünün adını telaffuz etmelerini istiyorum. Dilovası Osman Gazi Köprüsü herkese hayırı olsun.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.