Tren Kazasında 2 Makinist Adliyeye Sevk Edildi

Tren Kazasında 2 Makinist Adliyeye Sevk Edildi :Elazığ’da 5’i Suriyeli 9 tarım işçisinin öldüğü tren kazasıyla ilgili gözaltına alınan 2 makinist adliyeye sevk edildi.
Dün saat 10.45’te TatVan-Ankara seferini yapan Van Gölü ekspresi treni, merkez Yurtbaşı beldesi Seralar mevkiinde bulunan kontrolsüz ve resmi olmayan hemzemin geçitte seralarda çalışan işçileri taşıyan minibüse çarpmıştı. Kazada, minibüste bulunan 5’i Suriyeli 9 işçi hayatını kaybetmiş, 1 Suriyeli işçi ise ağır yaralanmıştı.
Kaza sonrası Elazığ İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından, cumhuriyet savcısının talimatıyla görevli makinistler Burhan E. ile Bekir Y. dün gözaltına alınarak ifadelerine başvurulduğu öğrenildi. Gece boyu gözaltında kalan 2 makinist bugün Sabah saatlerinde eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edildi.
Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.


 


1 Comment

  1. Cümle içerisinde kazanın ana nedeni zaten verilmiş: “… kontrolsüz ve resmi olmayan hemzemin geçitte…”! Zavallı makinistler bu durumda ne yapabilirdi ki? Altında en az 400 TON civarında bir çelik yığını + çelik-çelik sürtünme çifti, yani tüm ulaştırma sistemlerindeki en düşük sürtünme kuvveti, . yani en uzun fren mesafesi + konusunda eğitimli bir insan olan makinist bile olsa, intikal, reaksiyon süresi…
    Tabi ki ölümlerin olması çok acı, ölenlkerin hepsine Allah Rahmet eylesin, kalanlara ise sabır versin! Ancak burada asıl suçlunun (a) dikkatsizce gayri resmi hemzemin geçitten geçen şöför kadar, (b) orada o şekilde bir geçit bırakan, bıraktıran, bunu görmemezlikten gelen, ihmâl edenlerin olduğu gözardı edilemez!
    Savcının tutumunu anlamak güç, ama belki de prosedür gereği böyle olması gerekmekte… Ancak burada suçlu olanlar kesinlikle zavallı makinistler değildir! Her kesin aklını başına devşirip, durumu ona göre değerlendirmesi gerek-şarttır! Yoksa TCDD’nin elinde olacakları önceden sezinleten “özel bir 6.his” gizli yeni silâhı var da, henüz biz onu mu bilmiyoruz? Ve makinistler kendilerindeki bu yeni silâhı, sistemi mi olması gerektiği gibi kullanmadılar?

Yorumlar