Osmangazi Köprüsünde geçişe PTT imzası

Osmangazi Köprüsü’nde geçişe PTT imzası :PTT AŞ Genel Müdürü Bozgeyik: “İzmit Körfezi’nin gerdanlığı olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü’nde de HGS gişeleri, bütün otoyollarda olduğu gibi PTT AŞ tarafından kuruldu” “Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ ile PTT AŞ arasında imzalanan bankacılık sözleşmesiyle para toplama yetkisi PTT’ye verildi” “Türkiye’de özel sektörün işleteceği ilk köprünün geçiş ücretleri 89 lira olarak belirlendi”
PTT AŞ Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, İzmit Körfezi’nin ”gerdanlığı” olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü’nde de Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) gişelerinin, bütün otoyollarda olduğu gibi PTT AŞ tarafından kurulduğunu belirterek, “Türkiye’de özel sektörün işleteceği ilk köprünün, 89 lira olarak belirlenen geçiş ücretlerini toplayacak olan kuruluşumuz, paraları belirlenen sürelerde Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ’ye aktaracak.” dedi.
Bozgeyik, yaptığı açıklamada, son yıllarda gelişen ve değişen bir kurum olarak posta, bankacılık, kargo ve lojistik alanlarında hizmet verdiklerini söyledi. Bozgeyik, şirket olarak ücretli geçi̇ş yapılan otoyol ve köprülerde kuyrukların önlenmesi̇, vatandaşların en kısa sürede ve ucuza hizmet alabilmesi̇ amacıyla 17 Eylül 2012’de HGS’yi hayata geçirdiklerini anımsattı.
Sistemin, engelsiz geçiş sağladığını, geçiş anında otomatik ücret tahsilatı yapıldığını, böylece trafik akışında süreklilik sağlanıp, kuyrukların engellendiğini dile getiren Bozgeyik, HGS etiketlerinin uzun kullanım ömrünün de diğer bir avantaj olduğunu belirtti.
Bozgeyik, otoyola girişine müsaade edilen motosiklet, kamyon, tır, otomobil gibi her sınıftan aracın HGS‘ye abone olabildiğini ifade ederek, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen projeler kapsamında, akıllı ulaşım sistemlerinin otoyollarda ve şehir içi ulaşımda da yaygınlaştırılmasına devam edileceğini söyledi.
Aktif HGS abone sayısının 9 milyonu aştığına işaret eden Bozgeyik, 179 HGS giriş, 209 HGS çıkış gişesinin vatandaşlara hizmet ettiğini bildirdi.
– “Osmangazi Köprüsü’nün ücretlerini de PTT toplayacak”
Bozgeyik, İzmit Körfezi’nin ”gerdanlığı” olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü’nde de HGS gişelerinin bütün otoyollarda olduğu gibi PTT AŞ tarafından kurulduğunu, proje kapsamında Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ ve PTT AŞ arasında 7 Mart’ta, otoyolun trafiğe açılan kısmında 49 HGS gişesinin kurulumu ve bakımı için sözleşme imzalandığını belirtti.
Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ ile PTT AŞ arasında 14 Nisan’da imzalanan bankacılık sözleşmesiyle de para toplama yetkisinin PTT’ye verildiğini dile getiren Bozgeyik, “Projenin ilk etabında otoyol kesimi üzerinde Altınova–Gemlik arası kısım 21 Nisan’da hizmete alınarak, ücret toplanmaya başlandı. Dünyanın 4. büyük asma köprüsü olan Osmangazi Köprüsü, 30 Haziran’da vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Geçiş ücreti 89 lira olarak belirlenen köprüden geçiş ücretini toplayacak olan kuruluşumuz, toplanan paraları belirlenen sürelerde Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ’ye aktaracak.” dedi.
– HGS hesaplarına para yükleme
Bozgeyik, otoyolun 21 Nisan’da hizmete alınan kısmında bugüne kadar 290 bin 119 aracın HGS gişelerini kullandığını söyledi.
İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en önemli ayaklarından birini oluşturan Osmangazi Köprüsü’ne kurulan HGS geçiş sisteminde ön ödemeli sistemin kullanıldığını anlatan Bozgeyik, geçiş sistemiyle ilişkilendirilen HGS hesaplarına para yüklemenin, kredi kartından otomatik ödeme talimatıyla, posta çeki hesabı ödeme talimatıyla, PTT vezneleri ve PTT ATM’leri aracılığıyla, HGS acentelikleri vasıtasıyla nakit ödeme şeklinde, “epttavm.com” internet sitesinden de günün her saatinde yapılabildiğini bildirdi.
HGS etiketi kullanan araçların, otoyol şeritlerine giriş ve çıkış verileri kullanılarak ödemeleri gereken ücretin hesaplanacağını ve ücret karşılığı miktarın müşterinin HGS’ye bağlı hesabından karşılanacağını dile getiren Bozgeyik, HGS etiketi bulunan, ancak sistem tarafından algılanmayan araçlarda ise görevlilerin plakadan araçların HGS etiketlerinin olup olmadığını kontrol edeceğini ve geçiş ücretlerini hesaplarından düşeceğini bildirdi.
Söz konusu si̇stemin, şirketin diğer projelerinde olduğu gibi en i̇yi̇ hizmeti üretme ve sunma hedefi̇ kapsamında uygulamaya alındığını anlatan Bozgeyik, şunları kaydetti:
“HGS ürün satışı, tüm PTT merkez ve şubeleriyle otoyol üzerindeki PTT i̇ş yerlerinden yapılabiliyor. PTTMati̇kler, 24 saat HGS baki̇ye yüklemesine imkan sağlıyor. HGS ürün satış işlemlerini̇n yapılması amacıyla otoyollar üzeri̇nde 33 PTT şube ve acenteliği̇ hizmet veriyor. HGS ürün kullanıcı sayısını artırmak ve vatandaşların daha rahat ürün temi̇n edebilmeleri̇ni̇ sağlamak amacıyla 14 banka, 6 petrol şirketi̇ ve 1 GSM operatörüyle anlaşma sağlandı. HGS işlemlerinin başlamasıyla birlikte müşterilerin ihlallerini, geçi̇ş bilgilerini ve bakiyeleri̇ni̇ sorgulayabilmeleri i̇çi̇n ‘http://hgsmusteri̇.ptt.gov.tr’ adresi̇ devreye alındı.”

 

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.