Berlinde TCDD Rüzgârı Esti

Berlinde TCDD Rüzgârı Esti :InnoTrans 2016 (Uluslararası Ulaşım Teknolojisi, Yenilikçi Bileşenler, Araçlar ve Sistemler Ticaret Fuarı) 20-23 Eylül 2016 tarihlerinde Almanya’nın Başkenti Berlin’de yapıldı. Bağlı Ortaklarıyla birlikte katılan TCDD, Fuar’ın gözdesi oldu.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD TAŞIMACILIK AŞ, TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ yetkilileri ve demiryolu sektöründe faaliyet gösteren firmalar katıldı.
Açıklamalarda bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, “Havacılık alanındaki gelişmeyi biz model olarak demiryolları sektörüne aktarmak istiyoruz. Serbestleşmeyle birlikte demiryollarının hak ettiği yere geleceğine inanıyoruz” dedi. Birdal, Türkiye’de demiryolu sektörünün 2003’ten bu yana ciddi bir sıçrama yaptığını ifade etti.
Türkiye’de 13 sene önce havacılıkta da benzer gelişmeler yaşandığını hatırlatan Birdal, şöyle devam etti: “2003 yılına kadar Türkiye’de tekel diyebileceğimiz tek bir şirketin havayolu taşımacılığı vardı. Bu tekel kaldırıldığında Türkiye’nin hem yurt içinde hem de yurt dışından aldığı pay arttı. Türkiye, dünyada önemli havayolu sektörüne sahip ülkelerden biri haline geldi. Havacılık alanındaki gelişmeyi biz model olarak demiryolları sektörüne aktarmak istiyoruz. Serbestleşmeyle birlikte demiryollarının hak ettiği yere geleceğine inanıyoruz.”
“BİN 200 KM YHT HATTI YAPILDI”
Birdal, uzun yıllar ihmal edilen demiryolu sektörü ve TCDD tarafından hükümetin desteği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın vizyonuyla büyük atılımlar yapıldığını vurguladı.
Türkiye’nin bu dönemde ilk kez Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile tanıştığını bildiren Birdal, “Sadece YHT değil, 10 bin kilometreden fazla eski demiryolu hatları yenilendi, hizmete sunuldu konvansiyonel hatlarımız. Bunun dışında bin 200 kilometre YHT hattı yapıldı, hala yapılmaya devam ediyor.” diye konuştu.
Türk firmalarının 2006’dan bu yana iki yılda bir düzenli olarak InnoTrans Fuarı’na katıldığı bilgisini veren Birdal, ”Bugünkü fuarda 45 Türk firması mevcut. Bu Türkiye’de demiryolu gelişimini son yıllarda göstermesi açısından önemli bir gösterge. Bu gelecek yıllarda artarak devam edecek.” değerlendirmesine bulundu.
Birdal, bu yıldan itibaren demiryollarının serbestleştirildiğini anımsatarak, özel firmaların da hem yolcu hem yük treni olarak işletebileceklerini kaydeden Birdal, bunun demiryolu sektöründe rekabeti getireceğini ve insanların daha fazla demiryolunu kullanmasına ve bu sektörün gelişmesine imkân sağlanacağını bildirdi.
“TÜRKİYE’NİN TRENİ KONFORUN ZİRVESİNDE”
TCDD’nin Siemens firmasından sipariş ettiği Çok Yüksek Hızlı Tren setini de inceleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Birdal, bunun tamamen Türkiye için dizayn edildiği ve konforun zirvesinde olduğunu sözlerine ekledi.
TCDD’NİN 160. YIL DÖNÜMÜ INNOTRANS FUARI’NDA KUTLANDI
TCDD’nin 160. Yıl Dönümü dolayısıyla TCDD’nin InnoTrans 2016 Berlin Fuarı’ndaki standında kokteyl verildi. Kokteyle, stant alanını tıka basa dolduran yerli ve yabancı konukların yanı sıra Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Elçi Müsteşar Ufuk Gezer, Başkonsolos Ahmet Başar Şen, Ticaret Başmüşaviri Mehmet Azgın ve Başkatip Hüseyin Kantem Al katıldı.
“ÜLKEM ADINA TCDD İLE GURUR DUYUYORUM”
Kokteylde kısa bir konuşma yapan Maslahatgüzar Elçi Müsteşar Ufuk Gezer, TCDD’nin gerçekleştirdiği muhteşem yıl dönümü organizasyonu için ülkem adına gurur duyuyorum dedi. Türkiye’de demiryolu sektöründeki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Gezer, “Türkiye’deki demiryollarımızın gelişmesi, dünyadaki demiryolu sektör temsilcilerinin TCDD standına ve Türkiye’ye ilgi göstermelerini önemsiyorum. TCDD’nin 160.yılını kutluyorum.” diye konuştu.
“DÜNYA DEMİRYOLU SEKTÖRÜNÜN KALBİ TÜRKİYE’DE ATIYOR”
TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın da yaptığı konuşmada, TCDD’nin 23 Eylül kuruluş yıl dönümünün bu yıl InnoTrans 2016 Fuarı günlerine denk düşmesi nedeniyle Berlin’de kutlandığını hatırlattı.
“23 Eylül 1856 tarihinde İzmir-Aydın Demiryolu hattının yapımı için ilk kazmanın vurulduğu gün, demiryollarının doğum günüdür.” diyen Apaydın, 160 yıl önce Osmanlı Dönemi’nde başlayan demiryolu hamlesiyle inşa edilen hatların 4.136 km.si bugünkü sınırlarımız içerisinde yer aldığını, Cumhuriyet’in ilk yıllarında demiryollarına verilen önemin sonucu olarak 1923-1950 arasında 3.764 km demiryolu yapıldığını söyledi.
1950 yılından sonra yarım asrı aşan bir süre boyunca ihmal edilmesi sonucu 1950- 2003 yılları arasında sadece 945 kilometre yeni demiryolu yapıldığını belirten Apaydın, 2003 yılından sonra Demiryolu Sektörünün devlet politikası kabul edilerek, ülkenin her yanında yeni bir demiryolu seferberliği başlatıldığını kaydetti.
2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 50,3 milyar TL gibi önemli miktarda yatırım yapılarak, bu yatırımlarla ülkemizin prestiji haline gelen ve dünya markası olan Yüksek Hızlı Tren Projelerimizi hayata geçirdiklerini, Ankara, Eskişehir, Konya ve İstanbul arasında Avrupa ülkelerindeki gibi hızlı, konforlu ve güvenli seyahat hizmeti sunduklarını anlatan Genel Müdür Apaydın şöyle devam etti: “2009 yılında Ankara-Eskişehir hattıyla başlattığımız Yüksek Hızlı Tren seferleriyle bugüne kadar 28 milyon yolcu taşıdık. 20 noktada lojistik merkez inşa ederek, ekonomimize can suyu veriyoruz. Bunlardan 7 adedini işletmeye alarak Türk Lojistik Sektörümüzün hizmetine sunmuş bulunmaktayız. Diğerlerinin de yapımına devam ediyoruz. Mevcut hatlarımızı yeniledik. Şimdi onları elektrikli ve sinyalli hale dönüştürüyoruz. Yüksek hızlı, hızlı ve konvansiyonel olmak üzere 3.057 km yeni demiryolu inşa ediyoruz. Çeken ve çekilen araçlarımızı modernize ettik, etmeye devam ediyoruz.”
“DEMİRYOLLARININ ÖNÜ AÇIK, GELECEĞİMİZ AYDINLIKTIR”
TCDD’nin 2023 hedeflerine de değinen Apaydın “2023 yılına kadar 3.500 km yüksek hızlı demiryolu, 8.500 km hızlı demiryolu ve 1.000 km konvansiyonel demiryolu olmak üzere 13.000 km demiryolu yaparak, toplam 25.000 km demiryolu ağına sahip olmayı, demiryolu taşımacılık payının yolcuda yüzde 10’a, yükte ise yüzde 15’ e çıkarmayı hedeflemekteyiz.” dedi.
Demiryolu endüstrisi hakkında da bilgiler veren Apaydın, demiryolu endüstrisinin Türkiye’de gelişmesi için de çok çaba sarf ediyoruz. Apaydın, milli trenin, milli elektrikli ve dizel tren setleriyle milli yük vagonlarının üretimi için hızla çalıştıklarını belirterek, demiryolu endüstrisinin Türkiye’de gelişmesi için çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.
“Dünya Demiryolu Sektörünün kalbi Türkiye’de atıyor.” diyen TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de yerli ve yabancı işletmecilerin kendi trenlerini işletebilmesine imkân sağlayan Kanunumuz çıkmıştır. Bu düzenleme Türk Demiryollarının miladıdır. Türkiye’de demiryollarının önü açıktır. Geleceğimiz aydınlıktır.”
TCDD’nin 160. Yıl Dönümü Kokteyli, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın Türkiye’nin Berlin Maslahatgüzarı Elçi Müsteşar Ufuk Gezer ve diğer diplomatlarla birlikte 160. Yıl pastasının kesimi ve müzik dinletisiyle sona erdi.
GÖZLEMCİLERDEN TCDD’YE TAM NOT
Fuar süresince TCDD standında çok sayıda yerli ve yabancı konuklarını ağırlayarak, toplantılara ev sahipliği yapan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Fuar’ın açılışı başta olmak üzere çok sayıdaki toplantıya davetli olarak katıldı. İkili görüşmelerde bulundu.
InnoTans 2016 Berlin Fuar alanında büyük bir titizlikle hazırlanan TCDD standı ve 160. Yıl Kokteyli, yerli ve yabancı gözlemcilerden tam not aldı.İlk yorum yapan olun

Yorumlar