Kadınlardan Eskişehir Gar Binası Önünde Trans EylemiKadınlardan Eskişehir Gar Binası Önünde Trans Eylemi :Akşam saatlerinde İstasy n Caddesi’ndeki Eskişehir Gar binası önünde toplanan Demokratik Kadın Platformu üyesi kadınlar, Transfobik TCDD, Ulaşım hakkımızı engelleyemezsin yazılı pankartlar açtı. Protestoya katılan kadınlar adına basın açıklamasını Dilan Biçici okudu.

Eskişehir’de gar önünde toplanan bir grup kadın, geçen Pazartesi günü trans aktivist Pınar Arkan’ın güvenlik görevlileri tarafından Yüksek Hızlı Tren’le İstanbul’a gitmesinin engellendiğini öne sürerek Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nı protesto etti.

Akşam saatlerinde İstasyon Caddesi’ndeki Eskişehir Gar binası önünde toplanan Demokratik Kadın Platformu üyesi kadınlar, ‘Transfobik TCDD. Ulaşım hakkımızı engelleyemezsin’ yazılı pankart açtı. Çeşitli sloganlar atan kadınlar adına basın açıklamasını Dilan Biçici okudu. Biçici, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu tarafından geçen 27 Kasım’da ‘Nefret Suçu Mağduru Transları Anma’ paneli düzenlediklerini ve bu panele de İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği aktivisti Pınar Arkan’ın konuşmacı olarak katıldığını söyledi. Biçici, Pınar Arkan’ın 28 Kasım Pazartesi akşamı YHT ile Eskişehir’den İstanbul’a gitmek istediğini ancak görevlilerin bunu engellediğini öne sürerek şöyle konuştu

Pınar Arkan Eskişehir’den İstanbul’a seyahat etmek amacıyla Yüksek Hızlı Tren bileti satın aldı. Ancak, trenin kalkış saatinde tren garına giden trans aktivist Pınar Arkan bilet kontrolü yapılırken Güvenlik görevlilerinin ve gar idaresinin transfobik tutumuna maruz kalan Pınar Arkan’ın kimliğinin mavi olması sebebiyle ve bilet ile kimlikte yazan ismin farklı olması gerekçe gösterilerek ulaşım hakkı TCDD tarafından engellenmeye çalışıldı. Trans aktivist Pınar Arkan TCDD’yi tek başına protesto etikten sonra başka bir vasıta kullanarak ulaşım sağlamıştır. Bizler buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Her türlü homofobik, transfobik yaklaşımların karşısında olacağız. Transların ve LGBTİ’lerin var olduğu ve herkes gibi barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını özgürce karşılayabilecekleri güne kadar mücadele edeceğimizi beyan ediyoruz.

Yapılan konuşmanın ardından çeşitli sloganlar atan Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyesi kadınlar daha sonra dağıldı.

kadinlarin-eskisehir-gari-onunde-trans-eylemi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.