BTK Demiryolu Hattındaki Çalışmalar, Kar ve Soğuk DinlemiyorBTK Demiryolu Hattındaki Çalışmalar, Kar ve Soğuk Dinlemiyor : Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın yakından takip ettiği, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ı birbirine bağlayacak, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattında çalışmalar eksi 30 derecede, kar yağışı ve tipiye rağmen aralıksız devam ediyor.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan demiryolu ağlarını birleştirecek olan BTK Demiryolu Hattı’nın yüzde 95’i tamamlanmış durumda. Demiryolu hattında önümüzdeki aylarda test sürüşlerinin gerçekleşmesi bekleniyor.

BTK Demiryolu hattında ağır kış koşullarına rağmen ilgili firma tarafından çalışmalar sürerken, firma yetkilileri çalışmaların kış şartlarına rağmen çok yoğun bir şekilde devam ettiğini, çift vardiya olarak çalıştıklarını soğuk havaya rağmen kısa sürede çalışmaların tamamlanacağını belirtti.

Ekonomik anlamda Kars’ı kalkındıracak olacak BTK Demiryolu hattı hayata geçirildiğinde, Orta Asya’nın Hazar üzerinden Türkiye’ye bağlanması, Avrupa ile Orta Asya arasındaki yol üzerinden ulaşımın sağlanması, Türkiye- Gürcistan-Azerbaycan-Türkmenistan üzerinden geçen demiryolu-denizyolu kombine taşımacılığıyla Orta Asya’nın Akdeniz’e bağlanması ve Orta Asya ile yapılan transit taşımacılık Kars üzerinden yapılacak. Merkezi Kars’ta kurulacak lojistik merkezi bölgede günü birlik ticaret ile turizmi de canlandıracak. Proje, Doğu’nun en büyük sorunlarından biri olan lojistik problemine de çözecek.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.