Demiryolları İçin Koordinasyon Kurulu KuruluyorDemiryolları İçin Koordinasyon Kurulu Kuruluyor :Hükümet, demiryollarında ihtiyaç duyulan yatırımları takip edecek Demiryolu Koordinasyon Kurulu kurulması için harekete geçti. En fazla 7 kişiden oluşacak kurul, demiryolu sektöründeki işletmeciler, acenteler komisyoncular arasında işbirliğinin sağlayarak, ihtiyaç duyulan yatırımları planlayacak.

Demiryolu Koordinasyon Kurulu’nun oluşumunu, görev ve sorumluluklarını belirleyen yönetmelik taslağı hazırlandı. Buna göre en fazla 7 kişiden oluşacak kurulda Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı, Demiryolu Düzenleme Genel Müdürü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü, TCDD Genel Müdürü, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü, özel sektör demiryolu altyapı ve tren işletmecilerinin belirleyeceği üst düzey bir temsilciyle özel sektör diğer demiryolu işletmecilerinin belirleyeceği üst düzey bir temsilci yer alacak.

YHT PROJELERİ ÖNERECEK

Kurul, demiryolu altyapı işletmecileri, demiryolu tren işletmecileri, organizatörler, komisyoncular, gar veya istasyon işletmeciler, acentelerle Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü arasında uyum ve işbirliğini sağlayacak. Demiryolu politikaları geliştirerek hükümete sunacak olan kurul, demiryolu sektörünü izleyerek sürdürülebilir bir yapı kazanması için teklifler hazırlayacak. Kurul ayrıca, Yüksek Hızlı Tren ve demiryolu sektöründeki yatırım ihtiyacıyla ilgili çalışmalar yaparak öneriler getirecek. Kurul, 6 ayda bir kez toplanarak sektörle ilgili kararlar alacak.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.