Üsküdar-Çekmeköy Metrosu Yakında AçılıyorÜsküdar-Çekmeköy Metrosu Yakında Açılıyor :Kartal-Yakacık-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Her yere metro her yerde metro dedik, sözümüzü tutuyoruz” dedi.

Başkan Topbaş “İstanbul işaret ettiğiniz 2023 hedeflerine koşuyor. 2023 yılına geldiğimizde İstanbul, dünyanın en fazla ve en modern raylı sistemine sahip bir kent haline gelecek” ifadesini kullanan Kadir Topbaş, “Çok yakında Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının açılışını yapacağız. Hali hazırda inşaatı devam eden metrolarımız var. Yoğun bir şekilde yer altında binlerce insan İstanbul ulaşımını çözme adına çalışmakta. Ulaştırma Bakanlığımızın yapmakta olduğu metrolarla birlikte toplam şu anda 160 kilometre metro inşaatı devam ediyor. 150 kilometre aktif olarak kullandığımız raylı sistem var. Önümüzdeki günlerde inşallah 180 kilometrelik yeni metro hatlarımızın çalışmalarına başlayacağız” diye konuştu.

Üsküdar-Çekmeköy Metrosu
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı kapsamında, Üsküdar-Çekmeköy istasyonları arasında yer alan yaklaşık 17 km uzunluğunda tünel, toplam 16 adet istasyon, yaklaşık 2,7 km’lik depo sahası bağlantı tüneli, depo sahası ve bakım alanı ve binaları bulunmaktadır. Hatta 126 vagon hizmet verecektir.

Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Sancaktepe arası 27 dakikaya inecek.

Hat, Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olacak ve böylelikle Anadolu ve Avrupa kıtaları arasında da rahat erişim imkanı sağlayacaktır. Aynı zamanda Altunizade İstasyonu ile Metrobüs’e, tüm istasyonlarda da karayolu toplu taşıma sistemlerine erişim imkanı sağlayacaktır.

Sancaktepe-Çekmeköy’den yolculuk süreleri

Üsküdar: 27 dk.
Kartal: 59 dk.
Yenikapı: 36 dk.
Taksim: 44 dk.
Hacıosman: 68 dk.
Atatürk Havalimanı: 68 dk.
Olimpiyat Stadı: 78 dk.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.