Atatürkün Balıkesire gelişinin 94. yıl dönümü Kutlandı

Atatürkün Balıkesire gelişinin 94. yıl dönümü Kutlandı :Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’e gelişinin 94. yıl dönümü Balıkesir Gar’da düzenlenen törenle kutlandı.


ALDIĞIMIZ BAYRAĞI DAHA YUKARILARA TAŞIYACAĞIZ
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’e gelişinin 94. yıl dönümü, coşkuyla kutlandı. Vali Ersin Yazıcı, tren garında Atatürk’ün Balıkesir’e gelişini temsilen gazileri taşıyan treni karşılayarak, gazilerden Türk Bayrağı’nı öperek teslim aldı.

Atatürk’ün Balıkesir’e gelişinin 94. yıldönümü için ilk tören Balıkesir tren garında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen törene Vali Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, protokol üyeleri ile öğrenciler katıldı.

TÜRK BAYRAĞINI ÖPEREK TESLİM ALDI
Buradaki törende temsili treni karşılayan Vali Yazıcı, trenden inen Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Ali Hulusi Karakuz’un öperek uzattığı Türk Bayrağı’nı öperek teslim aldı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Garında devam eden törendeki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün Balıkesir’i toplam 7 kez ziyaret ettiğini belirterek, ”Atatürk’ün en çok ziyaret ettiği kentlerin başında gelmekteyiz. Balıkesir’e ve Balıkesirliler’e ne kadar önem verdiğini göstermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 7 Şubat 1923 Çarşamba günü Zağnospaşa Camii’nde öğle namazına müteakip, şehitlerin ruhuna okunan Mevlid-i şerifin ardından halka hitap etmiştir. Balıkesir hutbesinde ‘Ben yalnız kendi düşüncelerimi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum.’ diyerek Balıkesirlilerin sorularını cevaplandırarak istişare de bulunmuştur. Biliyoruz ki bugün, özgür ve bağımsız yaşıyorsak; bunu o zorlu günlere borçluyuz. Atatürk’ün Balıkesir’de ifade ettiği gibi ‘Bugünkü zaferi milletin kesin kararı ve imanı doğurmuştur.” dedi.

ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNULDU
Halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından Vali Yazıcı ve törene katılanlar, bando eşliğinde Vasıf Çınar Caddesi’ni takiben Atatürk Anıtı’na yürüdüler. Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla devam eden kutlamalar,akşam saat 20’de Salih Tozan Toplantı ve Gösteri Merkezinde Balıkesir Belediye Konservatuvarı Türk Müziği Topluluğunun konseriyle sona erecek.

BALIKESİR’İ BİRÇOK KEZ ZİYARET ETTİ
Tören bitiminde basın mensuplarına günün anlamına ilişkin açıklama yapan Vali Yazıcı, Atatürk’ün, cumhuriyetin kuruluşundan sonra da gerçekleştirdiği bu ziyaretlerde önem verdiği şehirlerden birinin de defalarca ziyaret ettiği Balıkesir olduğunun altını çizdi.

KUVA-Yİ MİLLİYE RUHU BUGÜN DE DEVAM ETMEKTEDİR
94 yıl önce Balıkesir’de parlayan Millî Mücadele Ateşi ve Kuva-yi Milliye Ruhunun bugün de devam ettiğini söyleyen Vali Yazıcı, ” 6 Şubat 1923 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk Balıkesir’e yaptığı ziyarette, Balıkesirlilerle beraber oldu, Balıkesirlilere hitap etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk sürekli Anadolu’yu dolaşarak, halkının yanında olmuş, sorunlarını dinlemiş. Kuva-yi Milliye şehri olarak adlandırdığımız Balıkesir Ata’sına sahip çıkmış ve yoluna devam etmiş. Ülkenin bu günlere ulaşması için her türlü savaşı devamlılıkla gerçekleştirmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerlemeye gayret ediyoruz. İnanıyoruz ki hedeflerimize en kısa sürede ulaşacağız. Dünya ülkeleri arasında hak ettiğimiz pozisyonu alacağız. Bizler de Balıkesir’de Balıkesir Valiliği olarak Balıkesir’in bütün dinamikleriyle birlikte birlik, beraberlik içerisinde aldığımız bayrağı daha yukarılara taşımanın gayreti içerisinde olacağız. Kurtuluş Savaşı yıllarında vatanını korumak için birçok şehit verilen ilimizde ve ülkemizde muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkılması yolunda büyük gayret sarf edilerek, canla başla çalışılmaktadır. Birlik, beraberliğe her zaman ihtiyacımız var. Onun için birlik, beraberlik içerisinde biz aldığımız bayrağı daha yukarılara çıkaracağız. Bu güzel günü kutluyorum.” diye konuştu.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar